Wikibooks:Privatumo politika
Čia aprašytos Vikiknygų taisyklės, galiojančios visiems Vikiknygų naudotojams. Taisyklės gali būti keičiamos tik balsavimu. |
Santrauka
[keisti]Jeigu jūs tik skaitote Vikimedijos projekto svetaines, informacijos yra surenkama ne ką daugiau nei įprastuose svetainių serverių loguose.
Jei prisidedate prie Vikimedijos projektų, jūs viešai publikuojate kiekvieną surinktą žodį. Jeigu ką nors parašote, manykite, kad tai bus išsaugota visam laikui. Tai galioja straipsniams, naudotojo ir aptarimo puslapiams. Kelios ribotos išimtys yra aprašytos žemiau.
Publikacijos wiki ir vieši duomenys
[keisti]Vien tik aplankius šias svetaines viešai neatskleidžiama jūsų asmenybė (žiūrėkite žemiau „Privatūs logai“).
Kai jūs redaguojate bet kurią knygą Vikiknygose, jūs publikuojate dokumentą. Tai yra viešas aktas ir jūs esate viešai identifikuojamas kaip to pakeitimo autorius (-ė).
Autoriaus (-ės) identifikavimas
[keisti]Kai publikuojate puslapį, galite būti prisijungęs (-usi) arba neprisijungęs (-usi).
Jeigu esate prisijungęs (-usi), būsite identifikuotas (-a) pagal savo naudotojo vardą. Tai gali būti jūsų tikras vardas, jeigu taip pasirenkate, arba slapyvardis, jei esate užregistravęs (-usi) naują naudotojo vardą.
Jeigu esate neprisijungęs (-usi), būsite identifikuotas (-a) pagal savo tinklo IP adresą. Tai yra keturių skaičių serija, kuri nustato Interneto adresą, iš kurio prisijungiate prie wiki. Priklausomai nuo jūsų Interneto ryšio, šis skaičius gali nuvesti tik iki stambaus Interneto paslaugų tiekėjo (pavyzdžiui, jūsų mokyklos, darbo vietos ar namo). Gali būti, kad privatūs asmenys panaudos jūsų IP adresą jūsų tapatybės nustatymui.
Suinteresuoti žmonės gali atsekti jūsų tikrą asmenybę pagal IP adresą. Todėl jei jums neramu dėl privatumo, galite prisijungti ir rašyti knygas prisidengęs (-usi) slapyvardžiu. Tokiu atveju jūsų IP adresas nebus viešai rodomas. Jis bus kurį laiką saugomas wiki serveriuose. Todėl jūsų IP bus pasiekiamas tik programinių sistemų kūrėjams (ang. developers) ir gali būti paviešintas žemiau aprašytomis aplinkybėmis.
Tam tikrais atvejais darbdavys labai lengvai gali atsekti jūsų IP adresą ir pagal tai surasti visus pakeitimus Vikimedijos projektuose, todėl slapyvardis gali geriau apsaugoti privatumą. Tačiau atminkite, kiekvieną kartą atsijungti, jei dalinatės kompiuteriu. Taip neleisite kitiems naudoti savo naudotojo vardo.
Slapukai (cookies)
[keisti]Wiki jums priskiria laikiną sesijos slapuką (PHPSESSID) kiekvieną sykį apsilankius svetainėje. Jei neketinate niekada prisijungti, galite šį slapuką atmesti, tačiau be jo negalėsite prisijungti. Užvėrus naršyklę, jis bus ištrintas.
Prisijungus gali būti priskirta ir daugiau slapukų (pvz. tokių, kurie išsaugo naudotojo vardą ar (pasirinktinai) slaptažodį, kad kaskart apsilankius svetainėje nereikėtų jo įvedinėti). Šie galioja iki 30 dienų. Galite juos ištrinti. Tai ypač patartina, jei naudojate viešą kompiuterį ir nenorite, kad jūsų naudotojo vardas būtų žinomas kitiems to kompiuterio naudotojams. (Taip pat tokiu atveju išvalykite laikinas naršyklės bylas cache)
Slaptažodžiai
[keisti]Vikimedijos projektų bendruomenės bendravimas tarp naudotojų didele dalimi priklauso nuo reputacijos ir pagarbos, kurią kiekvienas prisidedantis naudotojas turi susikurti. Naudotojo slaptažodis yra vienintelė garantija, kad naudotojo indėlis (pakeitimų istorija) yra teisingas, ir dirbtinai nepakeistas. Visi naudotojai yra kviečiami pasirinkti stiprius slaptažodžius ir niekada jais nesidalinti. Niekas tiesiogiai ar netiesiogiai viešai neatskleis kito naudotojo slaptažodžio.
Privatūs logai
[keisti]Kiekvieną kartą, kai jūs aplankote bet kurią svetainę, jūs siunčiate web serveriui daug informacijos. Dauguma web serverių reguliariai atnaujina prisijungimo logus, kuriuose yra saugoma dalis jūsų atsiųstos informacijos. Logai gali būti naudojami išsiaiškinti, kokie puslapiai yra populiariausi, kokios kitos svetainės turi nuorodas į šį puslapį ar kokias Interneto naršykles lankytojai naudoja. Vikimedija nenaudoja šių logų naudotojų veiksmams sekti.
Šie logai yra naudojami projektų statistikos puslapiams kurti; neapdoroti logų duomenys nėra paviešinami ir paprastai yra ištrinami po maždaug dviejų savaičių
Čia yra pavyzdys, kokia informacija yra išsaugoma po vieno puslapio peržiūros:
64.164.82.142 - - [21/Oct/2003:02:03:19 +0000] "GET /wiki/draft_privacy_policy HTTP/1.1" 200 18084 "http://en.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_projects:Village_pump" "Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X; en-us) AppleWebKit/85.7 (KHTML, like Gecko)Safari/85.5"
Logų duomenis gali peržiūrėti programinių sistemų kūrėjai, norėdami išspręsti techninius nesklandumus, sekti interneto robotų veiksmus, kurie gali perkrauti wiki serverius, ar labai retais vandalizmo ar piktnaudžiavimo atvejais atsekti tinklo adresą pagal naudotojo vardą.
Taisyklės apie privačių logų duomenų paviešinimą
[keisti]Vikimedija laikosi taisyklės, kad asmenis galinti identifikuoti informacija, surinkta serverių loguose, bus paviešinama programinių sistemų kūrėjų, kuriems ši informacija yra prieinama, tik šiais atvejais:
- reikalaujant teisėsaugos institucijoms;
- gavus leidimą iš vartotojo, apie kurį duomenys yra paviešinami;
- Vikimedijos Fondo (ang. Wikimedia Foundation) primininkui/ei, jo/s advokatui ar įgaliotiniui, jei tai yra būtina nagrinėjant piktnaudžiavimo ar vandalizmo atvejus;
- kai surinkta informacija yra apie interneto roboto veiksmus ir kai ši informacija yra reikalinga išspręsti ar pademonstruoti techninius nesklandumus;
- kai vartotojas be perstojo atliko vandalizmo aktus ar kitaip trikdė vikį veiklą, duomenys gali būti paviešinti norint palengvinti IP adresų blokavimą ar skundo rašymą vartojojo interneto paslaugų tiekėjui;
- kai tai yra pagrįstai reiklainga norint apsaugoti Vikimedijos Fondo, jos naudotojų ar visuomenės teises, nuosavybę ir užtikrinti saugumą.
Vikimedijos taisyklės neleidžia paviešinti tokių duomenų jokiais kitais atvejais.
Informacijos atskleidimas trečiosioms šalims
[keisti]Visą Vikimedijos projektų tekstą galima naudoti GFDL nustatytomis sąlygomis.
Vikimedia neparduos ir nesidalins surinkta privačia informacija, pavyzdžiui, elektroninio pašto adresais, su trečiosioms šalims, nebent naudotojas duotų tam sutikimą ar tai būtų privalu pagal įstatymą.
Informacijos saugumas
[keisti]Vikimedijos Fondas negarantuoja, kad jūsų pateikta informacija nebus nelegaliai peržiūrėta. Ši informacija yra pasiekiama programinių sistemų kūrėjams.
Elektroninis paštas, konferencijos ir IRC
[keisti]Vikipaštas
[keisti]Jūs galite pateikti savo elektroninio pašto adresą savo nustatymų skyrelyje. Tai leidžia kitiems prisijungusiems vartotojams nusiųsti elektroninį laišką per wiki (nebent ši funkcija yra išjungtajūsų nustatymuose). Jūsų adresas nebus atskleistas nebent jūs atsakysite į laišką arba laiškas nepasiekęs adresato (jūsų) sugrįš siuntėjui (ang. bounce). Elektroninio pašto adresai gali būti naudojami Vikimedijos Fondo norint perduoti naujienas naudotojams didesniu mastu.
Jeigu jūs nepateikiate elektroninio pašto adreso, jūs negalėsite nustatyti naujo slaptažodžio, jei pamiršite senąjį. Tačiau jūs galite susisiekti su vienu iš programinių sistemų kūrėjų, kad jie įvestų naują elektroninio pašto adresą į jūsų nustatymus.
Jūs galite ištrinti savo elektroninio pašto adresą iš nustatymų bet kuriuo metu.
Elektroninės konferencijos
[keisti]Jei jūs prisijungsite prie vienos iš projektų elektroninės konferencijos, jūsų elektroninio pašto adresas bus pasiekiamas bet kuriam kitam prisijungusiam vartotojui. Dauguma konferencijų archyvai yra publikuojami viešai ir jūsų elektroninio pašto adresas gali būti paminėtas viename iš laiškų. Konferencijos taip yra archyvuojamos Gmane services. Konferencijų laiškai paprastai yra nemodifikuojami ir netrinami, bet ypatingu atveju gali būti daromos išimtys.
Informaciniai elektroninio pašto adresai
[keisti]Keletas elektroninio pašto adresų (išvardinta žemiau) persiunčia laiškus savanorių komandai, kuri turi bendruomenės pasitikėjimą ir naudoja OTRS programinę įrangą laiškų peržiūrai ir atsakymams. Laiškai, nusiųsti į šiuos adresus, nėra vieši publikuojami, tačiau yra pasiekiami savanorių komandai. Jūsų elektroninio pašto adresas yra viešas šios komandos viduje. Taip pat ši komanda gali aptarti tavo laiško turinį, kad būtų rastas geriausias atsakymas į tavo paklausimą.
Adresai yra šie:
- info-de ETA wikipedia TAŠKAS org
- info-en ETA wikipedia TAŠKAS org
- info-fr ETA wikipedia TAŠKAS org
- info-it ETA wikipedia TAŠKAS org
- info-nl ETA wikipedia TAŠKAS org
- info-pl ETA wikipedia TAŠKAS org
Laiškai adresuoti board ETA wikimedia TAŠKAS org ar asmeniškai fondo valdybos nariams taip pat gali būti persiunčiami OTRS komandai.
IRC
[keisti]IRC kanalai oficialiai nėra Vikimedijos dalis. Bendraujant IRC kanale, jūsų IP adresas gali būti paviešintas kitiems dalyviams. Skirtingi kanalai turi skirtingas taisykles ar logai gali būti publikuojami.
Naudotojo duomenys
[keisti]Naudotojo duomenys, tokie kaip puslapių redagavimo laikas ar naudotojo atliktų pakeitimų skaičius, yra viešai prieinamas “naudotojo indėlis“ skyrelyje. Kartais agreguota informacija yra publikuojama kitų naudotojų.
Naudotojo panaikinimas
[keisti]Naudotojų paskyros, jas sukūrus, negali būti panaikintos. Programinių sistemų kūrėjai turi galimybę pakeisti slapyvardį, bet tam reikia, kad pats naudotojas to pageidautų. Vikimedijos Fondas negarantuoja, kad slapyvardis bus pakeistas. Plačiau žiūrėti teisė išnykti.
Ar konkreti naudotojo informacija bus ištrinta, priklauso nuo trynimo taisyklių tame projekte, kuriame ta informacija yra saugoma.
Teksto trynimas
[keisti]Teksto trynimas Vikimedijos projektuose neištrina jo visam laikui. Paprastuose puslapiuose kiekvienas gali peržiūrėti senas puslapio versijas ir atstatyti ištrintą/pakeistą tekstą. Jeigu visas puslapis yra ištrintas, bet kuris administratorius gali peržiūrėti, kas ištrinta ir atstatyti informaciją. Tik programinių sistemų kūrėjai gali visam laikui ištrinti Vikimedijos projektuose saugomą informaciją. Nėra jokios garantijos, kad taip atsitiks, nebent to reikalaujant įstatymui.