Pereiti prie turinio

Ubuntu Linux žaliems/Komandinė eilutė

Iš Wikibooks.

« Grįžti į knygos turinį | Patyrusiems naudotojams

Komandinė eilutė yra galingas įrankis, kurio pagalba galima padaryti labai daug. Pagrindinis komandinės eilutės privalumas yra tas, kad labai greitai galima pasiekti pačias įvairiausias funkcijas, o minusas tas, kad norint pasiekti tas funkcijas reikia turėti nemažai žinių apie tai kaip jas pasiekti ir kaip jomis naudotis.

Komandinė eilutė pasiekiama iš meniu: Programos - Reikmenys - Terminalas.
Arba paspaudus klavišų kombinaciją Alt+F2 ir atsidariusiame langelyje įvedus gnome-terminal. Po šių veiksmų reikia paspausti ENTER.

Komandinė eilutė atrodo panašiai taip:

Komandinės eilutės naudojimo pagrindai[keisti]

Naudotis komandine eilute labai paprasta. Tereikia įvesti komandą ir spausti ENTER, kad ji būtų įvykdyta.

Dažnai skaitydami forumuose ar kur nors kituose, kaip paaiškinimą problemai spręsti, gausite komandos eilutę. Taip yra daroma tik todėl, kad dažnai parašyti komandą yra kur kas paprasčiau, nei bandyti nupasakoti kur ir kokius mygtukus spausti. Tai gi, turint komandą, kad ja pasinaudoti, pirmiausiai reikia paleisti terminalą (kaip tai padaryti, aprašyta aukščiau). Toliau, kad nepadarytumėte klaidų, nukopijuokite tą komandą ir įterpkite ją į terminalo langą. Kopijuoti komandas galima keliais būdais, tikriausiai visiems labiausiai žinoma kombinacija: Ctrl+C (nukopijuoti) ir Ctrl+V (įklijuoti). Linux aplinkoje yra dar vienas paprastesnis būdas kopijuoti tekstui, tame tarpe ir komandoms. Norint pasinaudoti šiuo paprastesniu būdu, užtenka tiesiog pažymėti tekstą pele ir jis automatiškai yra nukopijuojamas, toliau, kad įklijuoti tekstą, aktyvuokite terminalo langą ir to lango viduje spauskite vidurinį pelės klavišą (dažnai vidurinis pelės klavišas yra ratukas, kurį galima ne tik sukti, bet ir spausti). Po šio veiksmo, jų paskutinis pažymėtas tekstas bus įterptas į terminalą.


Komandų pavyzdžiai[keisti]

Štai keletas paprastų komandų pavydžiu (eilutėse, kurios prasideda grotelėmis, yra parašytas komentaras apie komandą, eilutėse, kurios prasideda dolerio ženklu, po šio ženklo seka komanda):

# Bus parodomas aktyvus katalogas (Print Working Dir)
$ pwd

# Bus išvedami failai aktyviame kataloge (LiSt directory content)
$ ls

# Bus pakeistas aktyvus katalogas (Change Dir)
# (po šios komandos galite vėl bandyti pwd, kad pamatytumėte pasikeitusį aktyvų katalogą)
$ cd /tmp

# Bus pakeistas aktyvus į jūsų namų katalogą, pasitelkus specialų simbolį ~ (bangelė)
$ cd ~


Slaptažodžio įvedimas[keisti]

Vedant kai kurias komandas, ypač tas, kurių priekyje naudojama sudo, jūsų gali paprašyti įvesti slaptažodį. Tokiu atveju, nenustebkite, jei vedant slaptažodį, nebus rodomos jokios žvaigždutės ar kiti simboliai. Kursorius tiesiog stovės vietoje ir lauks kol įvesti slaptažodį ir paspausite ENTER. Todėl neišsigąskite, tiesiog įveskite slaptažodį ir spauskite ENTER. Jei manote, kad suklydote, galite ištrinti tai ką įvedėte, keletą kartų paspausdami Backspace klavišą ir įvesdami slaptažodį iš naujo. Dėl saugumo, tais atvejais, kai reikia įvesti slaptažodį komandinėje eilutėje, tai kas vedama yra nerodoma.

Gal būt iš pradžių tai gali pasirodyti keistai, bet greitai priprantama.


Įspėjimas dėl pavojingų komandų[keisti]

Kaip ir rašiau anksčiau, komandinė eilutė yra labai galingas įrankis! Todėl prieš kopijuodami komandas, būkite atsargūs, nes pasitaiko piktadarių, kurie pasiūlo įvesti komandas, kurios gali sugadinti jūsų kompiuterio duomenis.

Štai keletas pavydžių, tokių piktybiškų komandų, kurių reikėtų vengti:

# Bus ištrintas visas jūsų disko turinys, kuriame įdiegta Linux sistema ir prie kurios prijungti kiti diskai
# Tai labai pavojinga komanda, jokiu būdu jos neįvedinėkite!
$ sudo rm -rf /

# Neatstatomai bus sunaikinti vis jūsų disko duomenys
$ sudo dd if=/dev/random of=/dev/sda

# Ši komanda veikia labai panašiai kaip ir dd, bus neatstatomai sunaikinti visi jūsų disko duomenys
$ cp /dev/random /dev/sda