Mac OS X/Įvadas

Iš Wikibooks.

Ši knyga skirta trumpai apžvelgti Mac OS operacinę sistemą. Joje aprašoma pati operacinė sistema, jos sukūrimo istorija ir keletas taikomųjų programų. Tarp tokių su Mac OS siejamų taikomųjų programų yra iLife programų rinkinys su iTunes, iDVD, iPhoto bei keletas kitų, įskaitant iWork. Taip pat čia aprašoma Apple pašto programa Mail.

Mac OS istorija[keisti]

Pirmosios Mac OS vaizdas

1984 m. kompanija Apple Computer išleido kompiuterį paprastiems mirtingiesiems, vadinamą Macintosh. Jis buvo pristatomas kaip pirmasis kompiuteris, kuriuo naudotis galima be specialaus pasirengimo. Kartu su šiuo kompiuteriu atsirado ir operacinė sistema turinti grafinę vartotojo sąsają bei galimybę naudotis pele. Pele buvo valdomas trikampis "kursorius", kurį buvo galima stumdyti po juodai baltą ekraną. Kursoriumi ekrane buvo galima "pažymėti" kai kuriuos objektus ir "paspausti" ant jų. Objektai buvo paimti iš realaus pasaulio - mygtukai, jungikliai, šiukšlių dėžė ir pan. Šiuo metu tai vieni įprasčiausių operacinės sistemos atributų, tačiau tuo metu tai buvo revoliucinė naujiena.

Macintosh sistema rėmėsi vadinamosios "Grafinės vartotojo sąsajos" (Graphical User Interface) prototipu, kurį Apple matė Xerox PARC tyrimų centre. Apple panaudojo kai kurias Xerox prototipo idėjas, pridėjo savų, įskaitant garsiąją "segtuvų"/"bylų" metaforą, kuri iki šiol plačiai tebenaudojama.

Nors Macintosh buvo pirmieji masiniam naudojimui skirti kompiuteriai su grafine vartotojo sąsaja, panašią koncepciją greitai perėmė ir konkuruojančios firmos. Svarbiausiu konkurentu tapo Microsoft kompanija, kuri panašią į Macintosh vartotojo sąsają "uždėjo" ant savo DOS sistemos. Pirmosios Microsoft operacinės sistemos versijos nebuvo labai populiarios, tačiau Microsoft toliau vystė savo operacinę sistemą ir grafinę vartotojo sąsają. Ilgainiui Microsoft kompanijos leidžiama Windows operacinė sistema, ypač nuo jos ketvirtosios versijos Windows 95, technologiškai pralenkė Mac OS operacinę sistemą. Iš Apple buvo priverstas pasitraukti jos vadovas ir vienas iš Mac kūrėjų Steve Jobs, kuris įkūrė kompaniją NeXT. Apple kurį laiką turėjo rimtų vadovavimo kompanijai problemų ir nesugebėjo pakankamai sparčiai tobulinti savo operacinės sistemos, kuri gana ilgą laiką buvo taisoma tik kosmetiškai.

1997 m. Apple nupirko NeXT kompaniją ir jos kurtą NeXTSTEP operacinę sistemą, taip pat į Apple grįžo ir Steve Jobs. Pradžioje jis buvo Apple vadovo Gil Amelio patarėju, tačiau greitai kilo karjeros laiptais ir galiausiai vėl tapo Apple kompanijos vadovu. Apple kompanijai bandant atgauti prarastas pozicijas pradėti gaminti nauji kompiuterių modeliai, tarp jų ir iMac. Tuo pačiu iškilo būtinybė sukurti ir pažangesnę operacinę sistemą. Mac OS X operacinė sistema pirmą kartą buvo pristatyta 2000 m.

Mac OS X ("X" skaitoma kaip "ten" arba "dešimt") išoriškai buvo labai panaši į Mac OS 9, tačiau turėjo visiškai kitą "branduolį". Šis branduolys, Apple vadinamas Darwin - speciali žinomos operacinės sistemos UNIX versija. UNIX užtikrino Mac OS X greitį, stabilumą, paprastumą ir daugelį būtinų funkcijų.