Pereiti prie turinio

Literatūra/Įžanga

Iš Wikibooks.
   Informacija šiame straipsnyje nėra sutvarkyta.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį puslapį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.

Įžanga yra svarbiausia straipsnio pastraipa. Rašant įžangą reikalaujama dviejų dalykų: ji turi pritraukti skaitytojo dėmesį, įžangoje turi būti pasakyta visa straipsnio esmė.

Taigi, įžangos tikslas: pritraukti skaitytojo dėmesį ir duoti straipsniui toną. Ši pastraipa turi būti aiški, neperkrauta ir nedviprasmiška.

Pavyzdys:

Praveriu dar dažais kvepiančio, stilingai įrengto vieno kambario buto duris. Mane pasitinka šarpėjų veislės Zara ir basakojė grupės „69 danguje” narė Nijolė Pareigytė. Mergina neslepia, kad tikėjosi čia gyventi ne viena, tačiau šalia jos šiuo metu miega tik kalytė Zara. Todėl grynai moteriškoje kompanijoje, susėdusios ant virtuvinės spintelės, atvirai pasikalbėjome apie vyrus, pinigus, seksą ir kitus moteriškus malonumus. („Nuo…Iki...“)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda turės naują kapitoną, nes abipusiu susitarimu nutraukta sutartis su Robertu Štelmaheriu. Latvijos krepšininkas sostinės klube rungtyniavo ketverius metus. („Lietuvos rytas“)


Įžanga

[keisti]

•Įžangos yra klasifikuojamos įvairiai: 69 klausimai, anekdotas Arba ne , klausimas, vieno teiginio įžanga ir t.t. •Tiesa, tokia klasifikacija yra daugiau analitinio, o ne praktinio pobūdžio. Visas įžangas galima suskirstyti į dvi dideles kategorijas: uždelstoji ir tiesioginė įžanga.

Uždelstoji įžanga

[keisti]

•Uždelstojoje įžangoje informacija išdėstoma siekiant pritraukti ir prikaustyti skaitytojo dėmesį. •Šis tipas dažniausiai vartojamas lengvo turinio, pramoginėse istorijose ar apybraižose. •Dažnai tokio tipo įžangose pateikiamas nuotaikingas įvykis, pavyzdys, siekiama sukelti emocijų. •Įžanga nesiekiama nuosekliai ir koncentruotai suteikti informacijos apie pasakojimo turinį. •Tokio tipo įžangose atsiskleidžia autoriaus kūrybiškumas.

Pavyzdys Ryto ramybę Ramiojo vandenyno krante pertraukė klaikus klyksmas. Virš galvos uodegomis įsikabinusios į medžio šakas siaubo filmą primenančius garsus leido beždžionės staugūnai. Greta gulto besiilsinti pusantro metro spygliuota iguana pakėlė galvą. Kitame medyje tupinti voverė, geltonomis ir juodomis plunksnomis marguojantis tukanas ir danguje ratus sukantys vanagai į tai nekreipė dėmesio. „Kauno diena“.

Tiesioginė įžanga

[keisti]

• Tiesioginėje įžangoja viskas išdėstoma nuosekliai ir tiksliai. (Netikiu) • Tai dažniausiai vos keli sakiniai, iš kurių skaitytojui turi tapti aišku, kas įvyko. • Šiandieninėje spaudoje šis įžangų tipas yra vienas populiariausių.

Tiesioginės įžangos pavyzdys: Vyriausybei vakar Nacionalinio stadiono statyboms iš Privatizavimo fondo skyrus 100 mln. Lt, kitą savaitę planuojama atnaujinti jo statybas. Tikimasi, kad stadionas galėtų būti pastatytas 2010 m. „15 min“




Tiesioginė ir uždelsta įžanga dar skirstoma į: 1. Vieno elemento įžangą 2. Apibendrinamąją įžangą 3. Pažymimąją įžangą 4. Aiškinamąją įžangą

Vieno elemento įžanga

[keisti]

Tai dažniausiai naudojamas įžangos tipas.

Pavyzdys: Vilniuje šią savaitę lankysis Europos Parlamento pirmininkas Hansas-Gertas Potteringas, kuris susitiks su Lietuvos vadovais bei pasakys kalbą Seime. „15 min“


Apibendrinamoji

[keisti]

Tokia įžangos rūšis, kurioje vienu arba keliais sakiniais apibendrinami keli įvykiai.

Pavyzdys: Seime sudaryta darbo grupė, vadovaujama Armino Lydekos, pristatė Lietuvos pilietybės įstatymo projektą. Pagal jį asmenys, išvykstantys į JAV, Kanadą, Lotynų Amerikos ir kitas ne Europos Sąjungos šalis, teisės išsaugoti dvigubą pilietybę neturės. „Lietuvos rytas“

Aiškinamoji ir pažymimoji

[keisti]

Šis tipas naudojamas norint pranešti „karštas“ naujienas, o taip pat bulvarinėje spaudoje.

Pavyzdys: Dainininkė Jurga Šeduikytė iki rudens pabaigos atsisveikino su gerbėjais. Kūdikio besilaukianti 28 metų scenos žvaigždė dabar nori tik ramybės ir poilsio. Kartu su 22 metų širdies draugu - aktoriumi ir muzikantu Vidu Bareikiu - moteris svajoja apie nuosavus jaukius namus. „Lietuvos rytas“

Bendrosios taisyklės

[keisti]

Įžanga turi būti savarankiška. Įžangos esmė neturi priklausyti nuo to, kas seka paskui ją. Neturi būti joje nepaaiškintų faktų, žmonių, įvykių, vietų, jei tam nėra ypatingos būtinybės. Būtina atpažinti svarbiausius straipsnio elementus. Reikia nuspręsti, kuris įžangos tipas labiau tinka publikacijai: tiesioginis ar uždelstas. Naudoti vadinamąją S-V-O konstrukciją (subjektas – veiksmažodis- objektas. Naudoti aiškius, konkrečius daiktavardžius ir ryškius veiksmažodžius. Įžanga turi būti trumpa, nuo 30 iki 35 žodžių. Negalima pradėti įžangos šalutiniu sakiniu, skaičiais ar oficialių organizacijų pavadinimais, nes tai atitraukia nuo straipsnio esmės ir klaidina skaitytojus.

Literatūra

[keisti]
  1. Lietuvos rytas
  2. 15 min
  3. Kauno diena
  4. DENNIS, Everette E.; ir MERRILL, John E. Pokalbiai apie žurnalistiką. Vilnius, 1997. 222 p.
  5. RANDALL, David. Universalus žurnalistas. [Kaunas], 2005. 126 p.