Linux žaliems: openSUSE/Iš kur gauti openSUSE?
Išvaizda
openSUSE |
Naujos openSUSE versijos išleidžiamos maždaug kas 8 mėnesiai. Naujausią versiją galite gauti keliais būdais, visi būdai išvardinti žemiau.
Parsisiuntimas
[keisti]Parsisiųskite oficialią openSUSE versiją iš interneto
[keisti]Iš kur siųstis?
[keisti]Naujausią versiją galite rasti internete:
- software.opensuse.org – oficiali openSUSE svetainė.
Jei norite atsiųsti openSUSE sistemos pagrindu sukurtą Linux diegimo atvaizdį, žr. Parsisiųskite openSUSE atmainą.
Ką būtent siųstis?
[keisti]Siųsdamiesi pasirinkite sau tinkamą CD/DVD atvaizdą (ISO). Galite pasirinkti architektūrą, laikmenos tipą.
Kaip išsirinkti architektūrą?
[keisti]- 32 bitų – Ši versija veikia visuose AK, įskaitant ir palaikančiuosius 64 bitų sistemas. Jei turite daugiau kaip 3 GB RAM, turėtumėte rinktis 64 bitų versiją. openSUSE nepalaiko prieš Pentium sukurtų procesorių – demonstraciniai CD dar palaiko i686 (Pentium Pro ir vėlesnius).
- 64 bitų – Paprastai dauguma naujų kompiuterių palaiko x86-64 (dar žinomą kaip AMD64 ar Intel64), bet kai kurių nešiojamųjų kompiuterių procesoriai ir nepalaiko. Taigi jei norite būti tikri, ar architektūrą palaiko jūsų kompiuteris, reikėtų pasižiūrėti vikipedijoje..
- ppc - skirta Apple kompiuteriams su PowerPC architektūra. openSUSE 11.1 buvo paskutinė laida, palaikiusi šią architektūrą.
Kaip išsirinkti diegimo laikmeną?
[keisti]- DVD - 4,2GB DVD ISO atvaizdas turi didžiulę programinės įrangos kolekciją, skirtą naudojimui darbastaliuose ar serveriuose. Tinkama diegimui ar atnaujinimui. Minimalus lietuvių kalbos palaikymas. Patartina siųstis neturintiems nuolatinio interneto ryšio. Tinka rašymui į DVD ir USB laikmeną.
- Demonstracinis t. y. LiveCD - ISO atvaizdas, norintiems tiesiog išbandyti openSUSE paleidus iš DVD ar USB laikmenos. Gali būti įdiegtas toks, koks yra (neskirta atnaujinimui). Lietuvių kalba į šiuos CD netraukta.
- Demonstracinis GNOME t. y. GNOME LiveCD - su GNOME darbastalio aplinka, pasižyminčia stabilumu, paprastumu, patogumu.
- Demonstracinis KDE t. y. KDE LiveCD - su KDE darbastalio aplinka, skirta mėgstantiems naujoves, šiuolaikinę gražią kompiuterio išvaizdą.
- Tinklas - apie 100MB laikmena, turinti tik minimalią diegimo, sistemos taisymo sistemą. Diegiant visus paketus parsiunčia iš nuotolinių saugyklų. Tinka diegimui arba atnaujinimui.
Papildomos laikmenos
[keisti]Papildomas laikmenas siūlau siųstis nebent jei neturite pastovaus interneto ryšio
- Papildomos kalbos (angl. Extra Languages) - CD disko ISO atvaizdas papildomų kalbų, tarp jų ir lietuvių, diegimui.
- Nelaisvų programų CD (NonOSS CD) - talpinantis uždaro kodo programinę įrangą.
Kokiu būdu siųstis?
[keisti]- Tiesioginė nuoroda tradiciniam siuntimuisi HTTP protokolu. Tam, kad būtų kuo mažesnė klaidų tikimybė parsiųstuose duomenyse, labai patariame naudoti gerą siuntinių tvarkytuvę, o ypač jei siunčiatės ne diegimui per tinklą skirtą atvaizdą.
- BitTorrent patariame naudoti su lėtomis nuorodomis, ypač kai siunčiamasi DVD atvaizdą. BitTorrent siuntimasis turi keletą pranašumų, klientai apsaugoti nuo duomenų sugadinimo, o jūs padedate mažiau apkraudami serverį dalyvaudami laikmenos platinime - jei pakankamai žmonių dalyvauja, bus atsiunčiama greičiau nei iš pagrindinių serverių - kiekvienam. Be to, tai leidžia jums bet kada sustabdyti siuntimąsi ir jį tęsti vėliau. Beje, kai kurie interneto paslaugų tiekėjai, įgaliotieji serveriai gali neleisti siųstis BitTorrent.
- Meta nuoroda (angl. Metalink) - yra atviras standartas, kuris sujungia įvairius rinkmenų siuntimosi būdus (FTP/HTTP/BitTorrent) į vieną formatą, leidžiantį atsisiųsti paprasčiau. Tai naudinga siunčiantis ISO atvaizdus; ypač žmonėms, kurie negali naudoti P2P dėl jų ISP ar universiteto apribojimų. Kuomet daug klientų palaiko keletą ryšių į keletą veidrodžių, galima savaime pasiekti didelę siuntimosi spartą. Be to, tai leidžia automatiškai aptikti klaidą ir ją ištaisyti. Tam reikia specialios kliento tvarkytuvės.
Parsisiųskite openSUSE atmainą
[keisti]- Lietukas - neoficialus sulietuvintas openSUSE demonstracinis CD su KDE4 darbastalio aplinka, kodekais.
- Kiti SUSE Studio projektai
- openSUSE Education - švietimo įstaigoms skirtas projektas.
Ką daryti su atsisiųstuoju ISO atvaizdu?
[keisti]