Pereiti prie turinio

Interneto puslapių kūrimas/HTML kas tai ir kam tai reikalinga?

Iš Wikibooks.

HTML (santrumpa nuo angliškų žodžių Hypertext Markup Language) yra interneto puslapiuose dominuojanti žymėjimo kalba. HTML žymėjimo kalbą standartizavo World Wide Web konsorciumas.

Tai yra toks paprastas būdas, kuriuo naudojasi visos interneto naršyklės tam, kad galėtų gauti informaciją apie tai kokią teksto išvaizdą jos turi rodyti. Tikriausiai teko dalyvauti forumuose ir pastebėjote, kad jei parašote [b]žinute[/b] tai į tokius rėmus papuolusi žinutė tampa paryškinta. Tai ne HTML. Bet taip puikus pažymėjimo kalbos pavyzdys. Kaip tai veikia? Kompiuteris supranta, kad tarp laužtinių skliaustų esantį tekstą reikia atvaizduoti kaip paryškintą, o pačios žymėjimo komandos nėra rodomos. Taigi jūs matote žinute.

Be abejo kompiuteris nėra stiliaus žinovas ir negali nuspresti kur ką pajuodinti, ką dėti per vidurį, ką į kraštą ir t.t. Todėl jam tenka viską nurodyti maždaug taip:

  • Ė kompiuteri pastumk sita kai kiti žiures nuo krasto iki vidurio Pavadinimas va labai gerai toliau jau nestumk į vidurį.

Šiek tiek juokauju, nes kompiuteris nemoka skaityti ir to jis nesupras. Kompiuteris tik gali įvykdyti tai kas yra matematiškai tikslu ir nedviprasmiškai nurodyta simboliais.

Kaip puslapiai veikia?[keisti]

Yra dvi "tvirtovės". Serveris - tai tas kuris saugo puslapį. Klientas - kuris nori žiūrėti puslapį. Yra ir tarpinės "stotelės", bet jos veikia kiek žemesnyje lygyje ir rūpinasi kelionės sėkme, todėl mes nenagrinėsime kaip veikia variklis, pasižiūresim tik kaip viskas atrodo sėdint tos mašinos viduje.

Taigi aš užsimaniau atsidaryti tą iki skausmo žinomą puslapį google.lt. Žinau jūs jau tikities kad pradėsiu šnekėti apie kokį FireFox. Ne apsieikime be jo. Naršyklė visą nuobodų darbą padaro už mus, o mes to šįkart nenorime. Įsijunkime telnet, pasileidžiam konsolę (ant Windows XP start->run... ivedam cmd ir enter; Mac OS X paleidžiame per spotlight terminal programėlę, parašom telnet ir enter). Tada rašom:

  • telnet www.google.lt 80

Taip mes prisijungiame į google. Čia nusiminsit, nes matomas tik tuščias ekranas, daugiau nieko. Bet taip ir turi būti: mes nieko nepaprašėm. Paprašom googles, kad duotų mums pažiūrėt puslapį. Toliau rašom:

  • GET / HTTP/1.1

Enter tada:

  • Host: netiekirsvarbukas.kaskur

Ir nuspaudžiam enter du kartus. p.s. Senesni serveriai pasitenkindavo tik viršutine eilute dabar ir Host deklaravimas būdinas kiek pastebiu. Taigi jei "atpylė" jums daug eilučių teksto ir pirmą jų tokia:

  • HTTP/1.1 200 OK (patvirtinimas apie tai, kad užklausimas gautas, suprastas ir įvykdytas)

Tai jums pavyko kaip ir man. Jūs atlikot to sunkaus darbo, kurį nudirba naršyklė gaudama jums puslapį, menką dalį savo rankomis. Be to, jūs gavot tai ko ir aš norėjau. Neapdirbtą, šviežiai parsiųstą puslapį. Tokį, koks jis iškeliavo iš serverio. O serveryje tokį arba pagamino programos ir skriptai, kaip dažniausiai būna šiais laikais, arba ten tiesiog buvo įdėta tokia tekstinė byla.

Ir, jei įsgilinsit, pamatysit, kad tai tas pats puslapis kokį ir matot per neršyklę, tik, kad tokiuose <> skliaustuose prikišta papildomų simbolių. Tai jie ir yra tas mūsų HTML. Tai yra nurodymai naršyklei kaip rodyti tą puslapį, kaip nuspalvinti, kaip viską išdėlioti, kokių ir kur paveiksliukų prikišti. Taigi, kaip jau supratot, be HTML nė žingsnio. Kad įsitikintumėt galit nukopijuoti gautą tekstą, įdėti į Notepad ir išsaugoti kaip all files ir html galūne. Gautą rezultatą galima atidaryti su naršykle ir pamatyti, kaip tai atrodo, kai ji "suvirškina" html.