Pereiti prie turinio

Atviro žemėlapio vadovas/Naudotojams

Iš Wikibooks.

Jau sukurti žemėlapiai[keisti]

Naudojant tuos pačius OSM duomenis yra generuojamas ne vienas žemėlapis. Vieni turi specifinius tikslus, sakykim žemėlapis dviratininkams ar slidininkams, kiti skiriasi tik savo išvaizda ir generavimo būdu.

Persijunginėti į norimą žemėlapio lygmenį pagrindinėje OSM svetainėje galite naudodami žemėlapio viršutiniame dešiniame kampe esantį pliuso ženklą:

Paspaudę pliuso ženklą išskleisite lygmenų sąrašą. Lygmenys aprašyti žemiau.

Mapnik sluoksnis[keisti]

Tai pagrindinis žemėlapis, pagal nutylėjimą matomas svetainėje osm.org. Žemėlapis pergeneruojamas pastoviai dideliame centralizuotame serveryje, pagal paskutinius duomenų bazės pakeitimus. T.y. pakeitus duomenis, žemėlapis pasikeičia per 15-30 minučių (darant pakartotinus pakeitimus toje pačioje vietoje, pergeneravimas vyksta lėčiau, nes galvojama, kad ta vieta gali būti dar kartą redaguojama neužilgo).

CycleMap sluoksnis[keisti]

Tai atskirame serveryje generuojamas žemėlapis, skirtas dviratininkams. Jame pagrindinis dėmesys skiriamas dviračių trasoms, matomi dviratininkams svarbūs aukščio pasikeitimai ir pan.

NoName sluoksnis[keisti]

Tai klaidų sluoksnis. Įjungus šį žemėlapį keliai be pavadinimų bus paryškinti raudonai.

Kiti žemėlapiai[keisti]

Iš OSM duomenų sugeneruoti žemėlapiai pateikiami ne tik pagrindinėje OSM svetainėje. Žemiau pateikiame toli gražu ne pilną sąrašą kitų, OSM duomenis naudojančių, žemėlapių:

Žemėlapiai konkretiems GPSR įrenginiams[keisti]

Iš OSM duomenų generuojami ir žemėlapiai konkretiems nešiojamiems navigacijos įrenginiams.

Garmin[keisti]

Garmin įrenginiams žemėlapiai generuojami naudojant mkgmap paketą. Taigi jei norite, galite patys susigeneruoti sau reikiamos srities žemėlapį, pasirinkdami, kokių jums reikia kelių, taškų ir kaip jie turėtų būti vaizduojami. Jei nenorite vargti ir aiškintis, kaip susigeneruoti savo žemėlapį - galite tiesiog parsisiųsti kitų sugeneruotą žemėlapį Garmin įrenginiams. Tokiuose žemėlapiuose veiks maršrutizavimas (kelio paieška). Kol kas, deja neveiks adresų paieška.

Sąrašą šalių ar sričių, kurioms yra sugeneruoti garmin žemėlapiai, galite rasti OSM wikyje.

Lietuvos žemėlapį galite rasti:

Atnaujinama kasdien, su lietuviškom raidėm ir paieška

Vietiniai žemėlapių serveriai[keisti]

Openmap.lt - tarpinis serveris lietuvoje, generuoja viešo transporto sluoksnį bei turi 3D pastatų ir paviršiaus sluoksnius.

OSM mobiliuose telefonuose[keisti]

OSM galima naudoti daugumoje šiuolaikinių mobiliųjų telefonų (tiek išmaniųjų, tiek tepalaikančių Java programas). Galima naudoti telefonus, turinčius vidinius gps imtuvus, dirbancius su isoriniais bluetooth gps imtuvais ir netgi telefonus be jokiu gps galimybių (tai yra be bluetooth palaikymo). Paskutiniu atveju galėsite tiesiog naršyti po žemėlapį.

Programų, dirbančių su OSM žemėlapiais, yra gan daug. Visas jas galima būtų skirsyti į grupes pagal pagrindines palaikomas funkcijas.

  • Žemėlapio rodymas - tai bazinis funkcionalumas, tiesiog rodantis kurį iš OSM žemėlapio sluoksnių.
  • Automatinis žemėlapio pozicionavimas pagal GPSR duomenis - tai telefono galimybė automatiškai paslinkti žemėlapį, priklausomai nuo telefono pozicijos.
  • Pėdsakų rinkimas - tai galimybė vaikštant ar važiuojant rinkti savo pėdsakus, kuriuos vėliau galima arba peržiūrėti, arba sukelti į OSM duomenų bazę, kad pagal juos būtų galima pildyti žemėlapį - braižyti naujus ar redaguoti esamus kelius, pridėti miškus, ežerus ar tiesiog pažymėti kokius įdomius taškus - viešbučius, restoranus ar kokias lankytinas vietas.
  • Maršrutizavimas - tai programos galimybė paskaičiuoti ir parodyti, kaip reikia iš taško A nusigauti į tašką B.
  • Žemėlapio keitimas - tai galimybė prisijungti prie OSM duomenų bazės ir pakeisti ten esančius duomenis.
  • Žemėlapio duomenų tipas - vieni žemėlapius saugo žemėlapio piešinukų pavidalu (tokiuose žemėlapiuose neveiks maršrutizavimas ir kitas interaktyvus funkcionalumas), arba vektoriniais duomenimis.

Programas taip pat galima skirstyti pagal tai, kokiose platformose jos veikia (t.y. kokių rūšių telefonuose galima jas naudoti).

Programos ismaniesiems telefonams (smartphonams).

Programos suderinamas su OSM galima rasti praktiskai bet kuriai mobiliajai operacinei sistemai (Iphone, Symbian, Android, Windows mobile, RIM Blackbery, WebOS ir kt.). Pilną programų sąrašą galima rasti čia: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Software/Mobile_phones

Žemiau pateikiama lentelė su populiariausiomis OSM naudojančiomis programomis mobiliesiems telefonams.

Programa OS Modelis Žemėlapis Tipas Pozicija Pėdsakai Maršrutizavimas Keitimai Pastabos
Mappero Linux N900 Taip Pav. Taip Taip ? Ne  
Maep Linux N900 Taip Pav. ? Ne Ne Ne  
OSM2Go Linux N900 Taip Vekt. ? Ne Ne Taip  
Navit Android Taip Vekt. Taip Ne, bet kuriama Taip Ne  
OSMTracker for Android Android Taip Pav. Taip Taip1 Ne Ne  
My Tracks Android Google Maps Pav. Taip Taip Ne Ne 2
Vespucci OSM Editor Android Taip Vekt. Taip Taip Ne Taip Nestabili
MapDroyd Android Taip Vekt. Taip Ne Ne Ne  
WhereAmI Symbian ? Vekt. Taip Taip ? ?  
1
Greitai važiuojant (40km/h+) pėdsakas yra gaunamas tikslus, tačiau įdomios vietos dažniausiai pažymimos dešimtimis ir net šimtais metrų per anksti. Todėl nenaudotinas smulkių objektų žymėjimui iš greitai važiuojančios transporto priemonės. Ši problema pasireiškia daugumai Android programų.
2
Ši programa neblogai tinka pėdsakų surinkimui, todėl įtraukta čia nors žemėlapį ir rodo iš Google žemėlapių tarnybos. Jei nėra ryšio, žemėlapis nėra rodomas.

Telefonai, turintys tik JAVA programų palaikymą

Nors smartphon'ų pardavimai sparčiai auga ir jų dalis bendrame naudojamų telefonų skaičiuje pastoviai auga, didelė dalis vartotojų iki šiol naudoja įprastus telefonus (palaikančius tik JAVA programas). Šiuose telefonuose taip pat galima sėkmingai naudoti Openstreetmap. Prie populiariausių JAVA pogramų, dirbančių su OSM galima priskirti:

GpsMid http://gpsmid.sourceforge.net/ Ši programa yra bandymas sukurti pilnavertę navigaciją OSM duomenų pagrindu. Palaikomas maršruto sudarymas, POI ir kitos funkcijos būdingos "tikriems" GPS įrenginiams. Taip pat programa leidžia įrašinėti "pėdsakus" (trekus). Programos veikimo principas - iš OSM duomenų yra sugeneruojamas programinis JAR failas, kurį reikia instaliuoti mobiliajame telefone. Tai yra žemėlapio duomenys jau yra pačioje programoje ir nėra reikalo jų pastoviai siūstis iš interneto. Paruoštus aktualius daugelio šalių žemėlapius galima rasti čia: http://gpsmid.sourceforge.net/prebuild/ Dėmesio: daugelis mobilių telefonų nepalaiko didesnio nei tam tikras dydis JAR failų.. Išeitis: patiems susigeneruoti mažesnį žemėlapį, telpantį į telefono palaikomus JAR failų dydžio limitus.

MapNav http://mapnav.spb.ru/site/

Kaip padėti?[keisti]

Registruokite/taisykite klaidas[keisti]

Siųskite GPX pėdsakus[keisti]

Pėdsakus (gpx failus) galite siųsti adresu: http://osm.ramuno.lt/gpx/

Koreguokite žemėlapį[keisti]

Rašykite programas[keisti]

Teikite OSM paslaugas iš savo serverių[keisti]