Pereiti prie turinio

Atviro žemėlapio vadovas/Informacijos rinkimas

Iš Wikibooks.

Šiame skyriuje aprašoma, kaip galima rinkti informaciją žemėlapiui. T.y. kaip kaupti informaciją, į ką atkreipti dėmesį ir panašiai. Tai tik bendros gairės, o ne vienintelis teisingas būdas. Peržiūrėkite čia pateikiamą informaciją ir naudokite tik tas dalis, kurios asmeniškai jums yra naudingos ir priimtinos.

Planavimas[keisti]

Jei tai įmanoma, prieš vykdami į paskirties vietą pažiūrėkite, kokie duomenys jau yra sukaupti OSM žemėlapyje. Tiek paskirties vietoje tiek ir pakeliui iki jos. Taip jūs ne tik žinosite, kokios informacijos nėra, kur yra žemėlapio „balta“ (nepažymėta) zona, bet ir negaišite laiko žymėdami tai, kas jau ir taip pažymėta.

Dalinai žemėlapio esamą būseną galite sužinoti ir kelyje iš jūsų GPSR įrenginio ar naudodami mobilųjį internetą, bet dažniausiai šie įrenginiai turi gan mažus ekranus, dėl ko ruošiantis kelionei namie prie didesnio ekrano kur kas geriau pastebėsite trūkumus bei šiaip geriau galėsite susiorientuoti vietovėje.

Pėdsakų rinkimas[keisti]

Pėdsakai renkami tam, kad būtų galima vėliau žemėlapyje nubrėžti kokius nors vektorius (kelius, tvoras, upes ir pan.) arba plotus (miško kraštą, stovėjimo aikštelę ar ežerą). Dažniausiai jums užteks įjungti pėdsakų rinkimo funkciją savo GPSR įrenginyje išvažiuojant ir išjungti ją kur nors sustojus ilgesniam laikui. Jei ilgesnio sustojimo vietoje neišjungsite pėdsakų rinkimo, sustojimo vietoje bus sukurtas taip vadinamas pėdsakų „debesis“. Debesis - tai mažai naudos duodanti didelė taškų sankaupa.

Paprastai GPSR įrenginiuose pėdsakai kaupiami kaip kažkokia aibė taškų. Vėliau pėdsakas paišomas sujungiant tuos taškus. Jei kažkurį atstumą judėjote įjungę pėdsakų rinkimą, tada įrenginį dėl vienos ar kitos priežasties išjungėte (pvz. baigėsi baterija ar įrenginys išsijungė netyčia), o po kažkurio laiko vėl įjungėte, jūsų sugeneruotame pėdsake atsiras „šuolis“. T.y. gausite tiesią kaip stygą ilgą atkarpą, kuri irgi nepadės žymėti objektų OSM'e, nes nebus aišku, ar iš tikrųjų kelias yra tiesus, ar čia tiesiog buvo „šuolis“. Dėl to pagalvokite, gal apsimoka sustojus ar baigiantis baterijai išsaugoti jau surinktus pėdsakus kokiu nors konkrečiu vardu (garmin įrenginiuose tai vadinasi „archive“) ir vėl įkrovus bateriją ir įjungus įrenginį pradėti naują pėdsaką.

Nepamirškite, kad nors iš karto po kelionės jūs ir žinosite, kur įrenginys buvo išsijungęs, kuri atkarpa yra „šuolis“, po metų ar dviejų to galite ir nebeprisiminti. Kiti žymėtojai, kurie kelią paišys pagal jūsų ir kitų žymėtojų pėdsakų vidurkį, apskritai nežinos, kurios atkarpos yra „šuoliai“. Dėl to reikėtų tokių dalykų vengti.

Taškų informacijos rinkimas[keisti]

Renkant taškus reikėtų įsirašyti į įrenginį koordinates ir trumpą objekto aprašymą. Jei į jūsų GPSR įrenginį rašyti daug teksto nėra patogu, galite įrašinėti tik objekto identifikacinį numerį (sakykime Garmin įrenginiai automatiškai duoda taškams skaitinius pavadinimus 107, 108 ir t.t., kuriuos galite keisti, galite ir nekeisti). Šalia galite turėti nedidelę užrašų knygutę su rašikliu. Ten galėsite patogiai užsirašyti, kad štai prie taško numeris 702 yra kultūros ir moralės buveinė „alaus namai“.

Nevisada galėsite tiksliai pažymėti objekto poziciją nueidami į objekto vidurį. Pavyzdžiui nelabai galėsite įėję į bažnyčią jos viduryje pažymėti tašką (ten tikėtina nebus ryšio su palydovais). Kitas variantas - jei kur nors skubate ir negalite privažiuoti prie objekto, o jis yra visai šalia. Tokiu atveju galite tašką pažymėti gerai palydovų matomoje vietoje, o užrašų knygutėje įrašyti „100 metrų į šiaurės vakarus yra šv. Rapolo bažnyčia“. Arba esant kitiems šalia pažymėtiems objektams: „priešingoje sankryžos pusėje - Snoro bankas“.

Taškų rinkimo funkcionalumą galite naudoti ir netiesiogiai. Pavyzdžiui įvažiavę į kokį nors keliuką norite pasižymėti, kad kelio danga yra smėlis. Galite pavažiavę truputėlį keliuku sukurti tašką ir užrašų knygutėje pasižymėti, kad tai „kelias su smėlio danga“. Analogiškai galite važiuodami per tiltą pasižymėti tašką ir užsirašyti „upė: limpopo“. Kiti naudingi netiesioginiai taškų naudojimai:

  • asfalto pabaiga, prasideda žvyrkelis,
  • dešinėje esantis ežeras - „Dubingių“,
  • ženklas, žymintis įvažiavimą į Žemaitijos regioninį parką,
  • ženklas, kad šio kelio numeris yra 5003.

Saugumas[keisti]

Būkite ypatingai atsargūs, jei tuo pačiu metu ir vairuojate (mašiną, dviratį ar pan.) ir žymite. Nesistenkite įsirašyti reikiamos informacijos važiavimo metu. Mažiau sužymintis žmogus yra kur kas geriau nei ligoninėje gulintis nieko nežymintis!