1000 istorijos mįslių/Eretikas ant laužo

Iš Wikibooks.

Už ką sudegino Bruno?[keisti]

Dramatiškas Giordano Bruno likimas. Italas Giordano Bruno (Džordanas Bruno) ne tik patvirtino Koperniko heliocentrinės pasaulio sistemos teoriją, bet ir iškėlė mintį, kad už saulės sistemos ribų yra kiti panašūs pasauliai. Už tokias "erezijas" ir įžūlumą inkvizicinio teismo nutarimu jis prieš keturis šimtmečius Romoje, Gėlių aikštėje buvo sudegintas gyvas ant laužo. Bet aistros nerimo.

Giordano Bruno (1548-1600) tapo minties laisvės simboliu, sudegintu ant laužo už idėjas. Apie Giordano Bruno (Džordaną Bruną) trumpai rašoma: "Visuotinės istorijos" vadovėlyje[1], norvegų vadovėlyje[2], "Krontos" leidyklos 8-os klasės vadovėlyje[3].

Sovietiniuose vadovėliuose G. Bruno buvo skiriama žymiai daugiau dėmesio. Žr.: J. Agibalova. G. Donskojus. Vidurinių amžių istorija. Vadovėlis VII klasei. - Kaunas: Šviesa. - 1992. - 13-asis pataisytas leidimas. - P. 278.

Bruno - ateistas? Sovietinių autorių G. Bruno buvo vaizduojamas vos ne kaip ateizmo pradininkas, tačiau šis buvęs vienuolis tikėjo į Dievą. Pats Bruno vienoje diskusijoje yra teigęs: "Mano filosofija kartais su dogmom [bažnytinėm] nesutinka, bet ne dėl to, kad pultų jas, o iš noro pažinti tiesą". Net ir sovietiniai autoriai būdavo priversti pripažinti, kad Bruno materializmas yra atmieštas "teologinėmis liekanomis".

Bruno bažnytininkams sukėlė daug problemų. Vis dėlto jo drąsios mintys bažnytininkams labai nepatiko. Pvz. G. Bruno manė, kad jei yra daugybė pasaulių, tai gal kiekviename iš jų buvo po Adomą ir Ievą? Ne vienas žymus XVII a. mokslininkas ir teologas ginčijosi dėl Bruno iškelto klausimo: ar tikrai beribiame planetų skaičiuje nesuskaičiuojama daugybė Ievų paduoda obuolį beribiam Adomų skaičiui?

Jono Pauliaus II atsiprašymas. Vadovėlyje "Pasaulis I" 130 p. nurodoma, kad po kankinimų Bruno buvo sudegintas ant laužo geležimi užkišta burna. Praėjus 400 metų Romos popiežius pripažino, kad tai buvo klaida. Žurnale "Naujoji Romuva" 2000 m. Nr. 2, 61 p. šalia bažnytininkų nuosprendžio Bruno, spausdinami ir Jono Pauliaus II žodžiai, pasakyti atsiprašymo dieną 2000 m. kovo 12-ąją Romoje. Dabartinis Šv. Tėvas pripažino Bažnyčios sūnų padarytas klaidas.

Bruno veikalus dabar jau leidžiama skaityti. Bruno veikalai nuo XVII a. pradžios iki 1965 m. buvo katalikų bažnyčios įtraukti į draudžiamų knygų sąrašą Index librorum. Dabar gi jau ketvirtą dešimtmetį Vatikanas nedraudžia katalikams skaityti G. Bruno veikalų.

G. Bruno portretas. Iliustraciją pagal šį portretą galima pasižiūrėti 1992 m. išleistame J. Agibalovos ir G. Donskojaus vadovėlyje. Vėliau Lietuvoje leistuose vadovėliuose jau nepamatysi, kaip atrodė Bruno, tačiau tai ne bėda. Jei nori pasižiūrėti portretą didesniu formatu, spausk paveiksliuką ar tekstinę hipernuorodą:

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Giordano_Phillipo_Bruno_-_Livre_du_recteur_-_1578.jpg

1] Visuotinė istorija. XII klasės vadovėlis / 2 leidimas. - Kaunas: Šviesa, 1996. – P. 50-51.

2] Pasaulis I / 2-as pataisytas leidimas - Vilnius: Vaga, 1999. - P. 130.

3] R. Jokimaitis, A. Kasperavičius, E. Manelis, B. Stukienė. Pasaulio ir Lietuvos istorija. VI-XVIII amžiai / 2-asis pataisytas leidimas. - Vilnius: Kronta, 2000. - P. 166.

1000 istorijos mįslių