Ubuntu Linux žaliems/Nustatymų failų redagavimas

Iš Wikibooks.
Jump to navigation Jump to search

Kai kurios programos, kurios turi gražią grafinę sąsają su naudotoju, turi ir gražų, grafinį programos nustatymų keitimo variantą. Tačiau labai daug programų ir net pati Linux operacijų sistema nustatymus saugo failuose, kur vienintelis būdas tuos nustatymus pakeisti yra paredaguoti tą failą.

Iš tiesų, daugeliu atvejų nustatymų keitimas failuose yra daug patogesnis. Nes dažnai nustatymų failai yra pakankamai gerai dokumentuoti, taip pat galima naudoti savo mėgiamą tekstų redaktorių, norint keisti nustatymus. Jei nustatymų yra daug, failuose nesukiai gali surasti tai, ko tau reikia, o ieškoti ko reikia visokiuose nustatymų languose yra tikrai sudėtinga.

Kur saugomi nustatymų failai?[keisti]

Nustatymų failai saugomi įvairiose vietose, tai priklauso nuo pačios programos. Tačiau dažniausiai jie yra saugomi šiose vietose:

  • /etc/ - šiame kataloge saugomi sisteminiai nustatymų failai arba saugoma programų nustatymai, kurie yra bendri visiems sistemos naudotojams.
  • ~ - namų kataloge saugomi programų nustatymų failai, kurie yra būdingi tik tam naudotojui, kurio namų kataloge jie yra išsaugoti. Paprastai šie failai yra nematomi, todėl, kad jų pavadinimo pirmasisi simbolis yra taškas. Po taško dažniausiai eina programos, kurios nustatymai saugomi, pavadinimas. Taip pat failo pavadinimo gale, dar gali būti dvi raidės rc, kurios nurodo, kad šis failas yra nustatymų failas.

Nustatymų failų redagavimas[keisti]

Nustatymų failai redaguojami labai paprastai, tiesiog pasirenkama mėgstamiausia teksto redagavimo programa ir su ja atsidaromas reikiamas failas.

Jei failas saugomas ne namų kataloge, tada, norint jį redaguoti, reikia iškviesti tekstų redaktorių su super naudotojo teisėmis. Paprasčiausia tai padaryti naudojantis komandine eilute, kurioje reikia įvesti komandą, panašią į šią:

sudo gedit /kelias/iki/nustatymų_failo

Šioje komandoje, žodis gedit reiškia tekstų redaktorių, su kuriuo bus redaguojamas nustatymų failas. O žodis sudo pažodžiui reiškia Super User DO (super naudotojau, vykdyk).


Sąrašas nustatymų failų, kuriuos tenka dažniausiai redaguoti[keisti]

/etc/X11/xorg.conf - failas, kuriame saugomi nustatymai susiję su grafine aplinka.
/etc/network/interfaces - jungimosi prie interneto ir tinklo nustatymai

Pastaba! Šiuos nustatymų failus gali redaguoti tik patyre naudotojai, kurie žino ką daro. Priešingu atveju, nežinant kas daroma, gali nustoti veikti dalykai, kurie susiję su redaguojamais nustatymų failais, tai gali būti grafinė naudotojo sąsaja, tinklas ir internetas ir pan.