GNU Linux/Terminalas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 334 pridėti baitai ,  prieš 15 metų
SNo edit summary
 
== Direktorijų medis ir kaip keliauti po jį ==
DOS sistemose yra diskai žymimi A:, B:, C: ir t.t., vėliau Windows sistemose sugalvotas "My Computer" siejantis visus šiuos diskus. DOS sistemose diskų nieks nesieja. Unix tipo sistemos (kaip ir linux) tuo tarpu turi visai kitokį gerokai sudėtingesnį ir labiau organizuotą direktorijų medį. Pasistengsiu trumpai ir konkrečiai apibūdinti jį:
 
*/ - ''root'' direktorija. Nuo jos viskas prasideda.
 
*/boot - čia laikomas Linux branduolys ir Grub pradinio įkeliklio bylos.
*/etc - čia laikomos nustatymų bylos programoms. Paprastai tai paprasčiausios tekstinės bylos.
*/bin ir /usr/bin - čia laikomos visos programos
*/usr - čia laikomos dokomentacijos, nesukompiliuoti kodai programų, ''man'' puslapiai ir kiti panašūs dalykai. /usr/X11 - laikoma grafinė aplinka.
*/usr/local - čia keliauja visos programos kurios instaliuojamos veliau nei pati sistema.
*/var - čia laikomos bylos kurios keičiasi kai sistema veikia. Iš idomesnių /var/log direktorijoje laikomi "logai". T.y. yrašai apie visus svarbius sistemoje įvykusius dalykus.
*/lib - čia laikomos bendros "bibliotekos" programoms.
*/home - čia laikomi vartotojų asmeniniai duomenys. Tai vienintelė vieta kur jie gali ka nors įrašyti ar trinti. Tai likusi sitema išlaikoma tvarkinga ir švari.
*/root - čia yra naudotojo ''root'' asmeniniai duomenys.
*/tmp - čia programos rašo savo laikinus duomenis.
*/dev - čia yra laikomi visi įrenginiai. Unix sistema visus įrenginius laiko tokiais pat dalykais kaip ir bylos. bet visgi įrenginiai atskiriami į savo direktoriją nuo kitų bylų.
*/proc - šitos direktorijos iš tikro niekur nėra. Tai tik branduolio sukurtas duomenų rinkinys. Kaip pavyzdžiau /proc/cpuinfo laikoma informacija apie CPU. ji gali būti peržiurėta su teksto redaktoriumi.
*/mnt - čia laikomus tuščios direktorijos ant kurių prijungiami diskai su ''mount'' komanda.
Labai gerai jei nepasitenkinate tuo ką aš parašiau ir norite patys pasižvalgyti.
Naudokite ''ls'' komandą jei norite peržiūrėti direktorijos turinį. naudokite '''cd'' komandą jei norite pereiti į kitą direktoriją. Tarkim:
*cd /var/log
Naudokite ''file'' komandą jei norite sužinoti kokio tipo yra kaškokia byla ir jei tai tekstas panaudokite ''less'' komandą tam, kad jį perskaitytumėte (q grįžta į terminalą iš ''less'').
 
== Pradinė informacija ==
165

pakeitimai

Naršymo meniu