GNU Linux/Terminalas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Wikibooks.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
78 eilutė: 78 eilutė:
Pangarinėsime kaip jau minėjau labai svarbią pradedantiesiams ''man'' komandą, ir su man komandos pagalba aiškinsimies ''cp'' komandos įpatumus. Taigi įvedame:
Pangarinėsime kaip jau minėjau labai svarbią pradedantiesiams ''man'' komandą, ir su man komandos pagalba aiškinsimies ''cp'' komandos įpatumus. Taigi įvedame:
*man cp
*man cp
Į ekraną išspauzdimas ''cp'' komandos aprašymas. Noredami judėti aukštyn-žemyn naudojame rodykles, paspaudus ''q'' išeinama atgal į terminalą.
Į ekraną išspauzdinamas ''cp'' komandos aprašymas. Noredami judėti aukštyn-žemyn naudojame rodykles, paspaudus ''q'' išeinama atgal į terminalą.
Aprašymo viršuje yra "NAME" skiltis. Joje trumpai apibūdinama komanda.
Aprašymo viršuje yra "NAME" skiltis. Joje trumpai apibūdinama komanda.


86 eilutė: 86 eilutė:
*Kiti žodiai naudojami objektams su kuriais dirbama pavadinti.
*Kiti žodiai naudojami objektams su kuriais dirbama pavadinti.


Toliau eina svarbiausia "DESCRIPTION" skiltis. Joje aprašomi galimi nustatymai. Panagrinėsim kelis svabesnius komandos ''cp'' nustatymus:
Sekanti svarbiausia "DESCRIPTION" skiltis. Joje aprašomi galimi nustatymai. Panagrinėsim kelis svabesnius komandos ''cp'' nustatymus:
*-i, --interactive Tai nustatymas nurodantis, kad jei kopijuojant randama jau esanti byla kuri buvo nurodyta kaip būsima kopija, tai tuomet turi būti išvedamas klausimas ar "užrašyti ant virsaus esamos bylos". Kaip matome yra du galimi nustatymo rašymo budai ilgas su dvien minusais ir žodžiu, ir trumpas su vienu minusu ir viena raide. Ilgas galbūt įsimintinesnis, bet trumpas neabėjotinai patogesnis.
*-i, --interactive Tai nustatymas nurodantis, kad jei kopijuojant randama jau esanti byla kuri buvo nurodyta kaip būsima kopija, tai tuomet turi būti išvedamas klausimas ar "užrašyti ant virsaus esamos bylos". Kaip matome yra du galimi nustatymo rašymo budai ilgas su dvien minusais ir žodžiu, ir trumpas su vienu minusu ir viena raide. Ilgas galbūt įsimintinesnis, bet trumpas neabėjotinai patogesnis.
*-R, -r, --recursive Tai nustatymas norodantis kopijuoti rekursyviai. Tai yra kopijuoti ir mūsų darbinėje direktorijoje esančias kitas direktorijas su viskuo kas jose yra.
*-R, -r, --recursive Tai nustatymas norodantis kopijuoti rekursyviai. Tai yra kopijuoti ir mūsų darbinėje direktorijoje esančias kitas direktorijas su viskuo kas jose yra.

18:01, 22 liepos 2007 versija

Jei jau turite Linux, kad ir ką kai kurie sakytų su terminalu (kartais vadinama: koncolė) jums teks susidurti. Daug kam atrodo, kad terminalas tai pasenęs kompiuterių valdymo budas, labai nepatogus ir labai negerai "nes reikia daug rašyti". Iš tiesų problema ta, kad dauguma net ir patyrusių kompiuterių naudotojų dabar jau "mąsto langais". Šiame skyriuje as pasistengsiu parodyti kaip reikia "mąstyti terminale" ir tik išmokus tai terminalas taps paprastas, patogus, mielas ir greitas. Toks kokio neatstos jokios, net moderniausios ir įmantriausios grafinės aplinkos.

Ši knyga turėtų sudominti ne tik tuos "wannabe hax0r" kurie prisižiųrėję filmų kaip dėdės geria kolą ir kašką ten isikibę rašo į žaliai juodą ekraną patys megina tai pakartoti, bet ir kiekvieną Linux/BSD mėgėją.


Kaip ten patekti?

Taigi jūs parsisiuntėte kaškokią Linux distribuciją (jei dar ne tai pats metas tai padaryti) instaliavote ją ir tikriausiai atsidūrėte "Gnome" ar KDE aplinkoje ir to terminalo nei kvapo. dabar aš paaiškinsiu kaip į jį patekti.

Viršuje ko gero senai pamiršti funkcijos klavišai yra: F1, F2, F3 ir t.t. Vienoje sistemoje paprastai yra 6 terminalai jiems iškirti funcijos klavišai nuo F1 iki F6. Grafinei aplinkai yra skirtas funkcijos klavišas F7. Norint išvengti atsitiktinio paspaudimo jūs primiausiai turite laikyti nuspaudę alt+ctrl ir tik tada persijungti į reikiamą terminalą ar grafinę aplinką su funkcijos klavišu. Į kiekvieną terminalą primiausia reikia ušsiregistruoti su savo vartotojo vardu ir slaptažodžiu.


Pradinė informacija

Dauguma čia dabar pateiktų ~20 dažniau naudojamų komandų su trumpu paaiškinimu ką jos daro. Bet terminalas tai nėra dešimcių komandų mokinimąsis mintinai su laiku jūs jas sužinosite. Dauguma komandų tai ne iš kaškur susapnuotas raidžių kratinys, o angliškas žodis ar jo santrumpa. Kaip "copy" (kopijuoti) tai komanda "cp", "move" (perkelti) tai komanda "mv", "remove" (trinti) tai komanda "rm". ir "make directories" (kurti direktorijas) tai komanda "mkdir". Pati svarmiausia naujokui komanda yra "man". Nes ji pateikia paaiškinimus apie kitas komandas. Naudojama taip: man ieškoma_komanda Tiek daugiau nei pakanka pradžiai.


"Wildcards"

"Wildcards" tai simboliai kurie reiškia keletą kitų simbolių. Jie plačiai naudojami terminale ir be jų terminalas virstų tikra kankyne. o su jais su terminalu galima greit padaryti tai kas grafinėje aplinkoje būtų ilgas ir nuobodus darbas. Todėl net nesigilindami į jokias komandas imamies jų.

Wildcards sąrašas:

  • Bet koks skaičius bet kokių simbolių: *
  • Bet koks vienas simbolis: ?
  • Bet koks simbolis iš duotų: [duotisimboliai]
  • Bet koks simbolis tik ne duotas: [!duoti simboliai]

Paprasti pavyzdžiai darbo su "wildcards":

  • Trinti viską: rm *
  • Trinti viską kas prasideda su a: rm a*
  • Trinti visus mp3: rm *.mp3
  • Trinti visus mp3 kurie prasideda su a: rm a*.mp3
  • Trinti visas bylas kurios prasideda su byla ir turi dar tris simbolius pabaigoje: rm byla???
  • Trinti viską kas prasideda su a arba b arba c: rm [abc]*
  • Trinti viską kas prasideda didžiąja raide: rm [A-Z]*
  • Trinti visus kas prasideda kaskas ir užsibaigia trimis skaičiais: rm kaskas[0-9][0-9][0-9]
  • Trinti viską kas neprasideda mažąja raide: rm [!a-z]*

Beabėjo juos galima naudoti su betkokiomis komandomis ne tik su rm. Kaip tai svarbu pademonstruosiu praktiniais pavyzžiais.

Tarkim reikia nueiti iš namų katalogo /home/vart į katalogą: /mnt/labai_ilgas_direktorijos_pavadinimas1. Žinodami kad cd keičia katalogą ir kad katalogas ".." yra lipimas katalogų medžiu aukštyn galbūt darytumėte taip (taip kaip ir darote grafinėje aplinkoje):

  • cd ..
  • cd ..
  • cd mnt
  • cd labai_ilgas_direktorijos_pavadinimas1

Beabėjo rezultatas pasiektas, bet buvo galima:

  • cd /mnt/labai_ilgas_direktorijos_pavadinimas1

Taip jau trumpiau. Arba jei žinome, kad, kataloge be mūsų baisiojo labai_ilgas_direktorijos_pavadinimas1 daugiau nėra direktorijų prasidedančių su l galima dar trumpiau:

  • cd /m*/l*/

O dabar gįžtame atgal. Tikriausiai jau kašką kuriate, bet namų katalogą žymi: ~. Todel pakaks komandos:

  • cd ~

Sekantis pavyzdys su kuriuo teko susidurti kone kiekvienam. Tarkim mes sėkmingai įėjome į ntfs particiją ir tada prisiminėme, kad musų muzika yra kaškur į "Program Files" sukišta. Taigi skeliame komandą:

  • cd Program Files

Ir čia laukia nusivylimas netikėtas. Išvedama klaida:

  • -bash: cd: Program: No such file or directory (t.y. tokios direktorijos ar bylos kaip Program nėra)

Nėra sunku suvokti, kad koją mums pakišo tas prakeitas tarpas. Standartinis išsisukimas yra panaudoti ignoravimo simbolį: \ ir įvesti:

  • cd Program\ Files

Tada tarpas bus interpretuotas kaip teksto dalis, o ne koncolės operatorius. Bet tai nėra gražu komanda labai ilga; dar paprasčiau tiesiog:

  • cd P*

Žinant, kad mūsų particijoje kitos direktorijos neprasideda su P, o jei ir yra kuri prasideda su P tai:

  • cd Pro*

Tuomet salyga ta, kad dagiau neturi būti direktorijų prasidedančių su Pro.

man komanda

Pangarinėsime kaip jau minėjau labai svarbią pradedantiesiams man komandą, ir su man komandos pagalba aiškinsimies cp komandos įpatumus. Taigi įvedame:

  • man cp

Į ekraną išspauzdinamas cp komandos aprašymas. Noredami judėti aukštyn-žemyn naudojame rodykles, paspaudus q išeinama atgal į terminalą. Aprašymo viršuje yra "NAME" skiltis. Joje trumpai apibūdinama komanda.

Toliau eina "SYNOPSIS" skiltis joje apibūdinama galima sintaksė. Tai painiausia dalis. Laimei nera itin svarbi, o iš dalies suprantama intuityviai. Pamėginsiu paaiškinti, ką mes matome prie cp:

  • [OPTION] - rodo kur rašomi nusatymai, paprastai iš kart po komandos
  • [-T] - rodo nustatymą kuris ivedamas net jo neparašius.
  • Kiti žodiai naudojami objektams su kuriais dirbama pavadinti.

Sekanti svarbiausia "DESCRIPTION" skiltis. Joje aprašomi galimi nustatymai. Panagrinėsim kelis svabesnius komandos cp nustatymus:

  • -i, --interactive Tai nustatymas nurodantis, kad jei kopijuojant randama jau esanti byla kuri buvo nurodyta kaip būsima kopija, tai tuomet turi būti išvedamas klausimas ar "užrašyti ant virsaus esamos bylos". Kaip matome yra du galimi nustatymo rašymo budai ilgas su dvien minusais ir žodžiu, ir trumpas su vienu minusu ir viena raide. Ilgas galbūt įsimintinesnis, bet trumpas neabėjotinai patogesnis.
  • -R, -r, --recursive Tai nustatymas norodantis kopijuoti rekursyviai. Tai yra kopijuoti ir mūsų darbinėje direktorijoje esančias kitas direktorijas su viskuo kas jose yra.

Nustatymus vedant kelis iš karto nereik rašyti krūvos minusų galima -i ir -r sudėti į vieną: -ir. Bebėjo visų galimų nustatymų nereikia ir vargu ar įmanoma įsiminti: juk betkada galime pasinaudoti man komanda ir vėl.

Toliau aprašoma "ATHOR", "REPORTING BUGS", "COPYRIGHT" iš kurių maža naudos. Pabaigoje "SEE ALSO" ten rasite kur galite rasti daugiau informacijos. Dažniausiai ten nurodomos kitos panašios komandos arba pasiūloma naudotis komanda info. Nebūtinai visos mano minėtos dalys turi būti, gali jų būti arba daugiau arba mažiau.