Pereiti prie turinio

Linux žaliems: openSUSE/openSUSE pagrindai: Skirtumas tarp puslapio versijų

nėra keitimo aprašymo
Embar (aptarimas | indėlis)
Nėra keitimo santraukos
Embar (aptarimas | indėlis)
Nėra keitimo santraukos
3 eilutė:
 
= Pagrindiniai principai =
 
Jei pirmą kartą susiduriate su Linux sistema, greičiausiai norėtumėte apie ją sužinoti pagrindinius dalykus. Linux, Mac OS ir Windows turi daug bendrų grafinės aplinkos elementų, leidžiančių nepasimesti perėjus iš kitos aplinkos. Tačiau vis tik skirtumų yra.
Sekanti informacija padės „žaliems“ Linux vartotojams susidraugauti su nauja operacine sistema.
eilutė 9 ⟶ 8:
 
== Vartotojo sąvoka ==
 
Nuo pat Linux sukūrimo, ji buvo daugiavartotojiška sistema: daugybė vartotojų gali vienu metu dirbti tame pačiame kompiuteryje. Jie gali jungtis prie pagrindinio kompiuterio per įvairius terminalus ir skirtingais tinklo ryšiais. Kiekvienas vartotojas turi atskirą darbalaukio konfigūraciją.
 
=== Skirtingi vartotojų vaidmenys ===
 
Linux kompiuteryje vartotojai skiriami į dvi grupes: galite prisijungti kaip paprastas vartotojas, arba kaip super naudotojas (administratorius), paprastai vadinamas „root“. Pastarasis turi leidimus prieiti prie visų sistemos dalių ir gali vykdyti administravimo užduotis. Jis (ar ji) gali be jokių apribojimų keisti sistemą ir prieiti prie visų rinkmenų. Jei prisijungiate kaip paprastas vartotojas, jūs neturite tokių teisių. Be abejo, Paprastas vartotojas ir root gali būti tas pats fizinis asmuo (jūs!), tačiau besinaudojantis skirtingais vaidmenimis.
Vartotojas root Linux sistemoje sukuriamas savaime diegimo metu. Jums paprastai tereikia nurodyti jo slaptažodį. Žinoma, galima sukurti ir kitą administratoriaus teises turintį vartotoją.
eilutė 20 ⟶ 17:
 
=== Grupės ===
 
Kiekvienas Linux vartotojas priklauso bent vienai grupei. Grupė, šiuo atveju, gali būti suprantama kaip keletas prisijungusių vartotojų su tam tikromis vienodomis teisėmis. Grupės papratai apibrėžiamos pagal atliekamas funkcijas arba duomenis, išteklius, prie kurių grupės nariai gali prieiti. Sukūrus naują Linux vartotoją, jis priskiriamas pirminei grupei, tačiau sistemos administratorius jį gali priskirti ir kelioms grupėms.
 
== Linux rinkmenų sistema ==
 
Visi vartotojai, taip pat ir root, turi nuosavus namų aplankus. Namų aplanke laikomi visi asmeniniai duomenys, pvz., dokumentai, žymelės, el. laiškai, muzika. Sistemos aplankus, kuriuose talpinamos pagrindinės konfigūracijos ir vykdomosios rinkmenos, gali keisti tik super-vartotojas.
Rinkmenas ir aplankus vartotojai gali tvarkyti rinkmenų tvarkytuvėmis arba komandinėje eilutėje (senasis būdas). Pastarasis būdas dažnai greitesnis, tačiau norint juo dirbti, reikia turėti žinių (esamų rinkmenų parodymui, keitimui, jų savybių keitimui, naujų kūrimui). Rinkmenų tvarkytuvė (gali būti vadinama ir failų naršykle, bylų tvarkykle) leidžia dirbti grafinėje aplinkoje ir intuityviai atlikti užduotis. GNOME aplinkoje bene populiariausia yra Nautilus programa, KDE3 – Konqueror, KDE4 – Dolphin.
 
=== Pagrindinės savybės ===
 
Linux sistemoje visos rinkmenos ir aplankai talpinami medžio principu. Pats aukščiausias aplankas „/“ vadinamas šakniniu (angl. ''root''; nepainiokite su root vartotojo namų aplanku „/root“). Windows sistemoje atitikmuo galėtų būti C:\ aplankas. Visi kiti Linux aplankai gali būti pasiekiami einant nuo šio aplanko. Aplankai išdėstyti hierarchine struktūra.
 
eilutė 52 ⟶ 46:
----
=== Aplankų struktūra ===
 
Sekančioje lentelėje pateikiama trumpa aukščiausio lygio aplankų apžvalga.
 
eilutė 90 ⟶ 83:
| /windows || Dažniausiai sukuriamas, jei kompiuteryje įdiegta ir Linux, ir Windows OS. Talpinami Windows duomenys.
|}
 
----
== openSUSE bruožai ==
openSUSE savybės, kurių derinys išskiria ją iš kitų Linux operacinių sistemų:
 
=== YaST valdymo centras ===
openSUSE turi diegimo ir administravimo programą, vadinamą YaST2, kuri vienoje sąsajoje tvarko standžiojo disko skaidinius, sistemos sąranką, apima RPM paketų tvarkytuvę, internetinių atnaujinimų vykdymą, tinklo ir užkardos konfigūravimą, vartotojų administravimą ir t.t. YaST taip pat integruoja SaX2, kuris padeda vartotojams suderinti vaizdo plokštę ir vaizduoklį, lytimąjį ekraną ir netgi papildomus vaizduoklius su Xinerama. Paskutiniu metu įtraukta keletas naujų YaST modulių, įskaitant ir Bluetooth palaikymą.
 
=== „Diegti tuoj pat“ (angl. ''One-click install'') ===
openSUSE sistemoje programas, paketus galima pradėti diegti tiesiog vienu spustelėjimu ties .ymp rinkmena! Pavyzdžiui, openSUSE parsisiuntimų svetainėje yra paketų paieška; čia prie rastųjų paketų pateikiamos „Diegti tuoj pat“ nuorodos, kurias spragtelėje pradėsite diegti norimą programinę įrangą kone tiesiai iš savo žiniatinklio naršyklės!
„Diegti tuoj pat“ nuorodų galima rasti įvairiose programinės įrangos svetainėse, pvz., VLC.
 
=== Lietuvių kalba ===
Sulietuvinta daug Linux programinės įrangos. Dažniausiai jos lokalizavimas visiškai nesusijęs su konkrečia operacine sistema.
Būtent su openSUSE sistema susiję pranešimai (YaST, Zypper, SaX2, AppArmor, KIWI, pagrindinio meniu pavadinimai) taip pat yra verčiami į lietuvių kalbą. Bent 2009 metais tuo negalėjo pasigirti kitos labai populiarios Fedora (visai nelietuvinta) ir Mandriva (labai pasenęs vertimas – belikęs vienas kitas lietuviškas žodis) Linux distribucijos.
 
 
470

pakeitimų