GNU Linux/Terminalas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Pereiti į navigaciją Jump to search
14 pridėta baitų ,  prieš 14 metų
nėra keitimo aprašymo
SNėra keitimo santraukos
Nėra keitimo santraukos
Jei jau turite Linux, kad ir ką kai kurie sakytų su terminalu (kartais vadinama: ''konsolė'') jums teks susidurti. Daug kam atrodo, kad terminalas tai pasenęs kompiuterių valdymo budasbūdas, labai nepatogus ir labai negerai "nes reikia daug rašyti". Iš tiesų problema ta, kad dauguma net ir patyrusių kompiuterių naudotojų dabar jau "mąsto langais". Šiame skyriuje aš pasistengsiu parodyti, kaip reikia "mąstyti terminale" ir tik išmokus tai išmokus terminalas taps paprastas, patogus, mielas ir greitas. Toks kokio neatstos jokios, net moderniausios ir įmantriausios grafinės aplinkos.
 
Ši knyga turėtų sudominti ne tik tuos "wannabe hax0r" kurie prisižiūrėję filmų kaip dėdės geria kolą ir kažką ten įsikibę rašo į žaliai juodą ekraną patys mėgina tai pakartoti, bet ir kiekvieną Linux/BSD mėgėją.
 
Ši knyga turėtų sudominti ne tik tuos "wannabe hax0r", kurie prisižiūrėję filmų kaip dėdės geria kolą ir kažką ten įsikibę rašo į žaliai juodą ekraną patys mėgina tai pakartoti, bet ir kiekvieną Linux/BSD mėgėją.
 
== Kaip ten patekti? ==
Taigi jūs parsisiuntėte kažkokią Linux distribuciją (jei dar ne tai pats metas tai padaryti) instaliavote ją ir tikriausiai atsidūrėte "Gnome" ar "KDE" aplinkoje ir to terminalo nei kvapo.
 
Dabar aš paaiškinsiu kaip į jį patekti.
 
Viršuje ko gero senai pamiršti funkcijos klavišai yra: F1, F2, F3 ir t. t.
Vienoje sistemoje paprastai yra 6 terminalai jiems išskirti funkcijos klavišai nuo F1 iki F6.
Grafinei aplinkai yra skirtas funkcijos klavišas F7. Norint išvengti atsitiktinio paspaudimo jūs pirmiausiai turite laikyti nuspaudę alt+ctrl ir tik tada persijungti į reikiamą terminalą ar grafinę aplinką su funkcijos klavišu. Į kiekvieną terminalą pirmiausia reikia prisiregistruoti su savo vartotojo vardu ir slaptažodžiu.
 
== Direktorijų medis ir kaip keliauti po jį ==
DOS sistemose yra diskai, žymimi A:, B:, C: ir t. t., vėliau Windows sistemose sugalvotas "My Computer", siejantis visus šiuos diskus. DOS sistemose diskų niekas nesieja. Unix tipo sistemos (kaip ir linuxLinux) tuo tarpu turi visai kitokį, gerokai sudėtingesnį ir labiau organizuotą direktorijų medį. Pasistengsiu trumpai ir konkrečiai apibūdinti jį:
*/ - ''root'' direktorija. Nuo jos viskas prasideda.
*/boot - čia laikomas Linux branduolys ir Grub pradinio įkėliklio bylos.
*/etc - čia laikomos nustatymų bylos programoms. Paprastai tai paprasčiausios tekstinės bylos.
*/bin ir /usr/bin - čia laikomos visos programos
*/usr - čia laikomos dokumentacijos, nesukompiliuoti kodai programų kodai, ''man'' puslapiai ir kiti panašūs dalykai. /usr/X11 - laikoma grafinė aplinka.
*/usr/local - čia keliauja visos programos, kurios instaliuojamos veliauvėliau nei pati sistema.
*/var - čia laikomos bylos, kurios keičiasi, kai sistema veikia. Iš įdomesnių /var/log direktorijoje laikomi "logai". T. y. įrašai apie visus svarbius sistemoje įvykusius dalykus.
*/lib - čia laikomos bendros "bibliotekos" programoms.
*/home - čia laikomi vartotojų asmeniniai duomenys. Tai vienintelė vieta, kur jie gali ką nors įrašyti ar trinti. Tai likusi sistema išlaikoma tvarkinga ir švari.
*/root - čia yra naudotojo ''root'' asmeniniai duomenys.
*/tmp - čia programos rašo savo laikinus duomenis.
1 811

pakeitimų

Naršymo meniu