Pereiti prie turinio

Gėlių priežiūra vegetacijos metu

Iš Wikibooks.
   Informacija šiame straipsnyje nėra sutvarkyta.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį puslapį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.

Laistymas. Narcizams reikia daug drėgmės per visą augimo laikotarpį, ypač daug pavasarį, kai prasikala pumpurai, ir rudenį, kai intensyviai auga šaknys. Mūsų klimato sąlygomis dažniausiai tuo metu drėgmės pakanka. Tačiau, pasodinus svogūnus sausą rudenį, laukus reikia gerai palaistyti. Po besniegių žiemų pavasarį dirvose mažai vandens atsargų, todėl jau balandžio pabaigoje laukai pradedami laistyti (iš viso 2—3 kartus). Peržydėjusias gėles palaistyti ne daugiau kaip vieną kartą.

Patartina laistyti retai, bet gausiai. Laistant dažnai, bet po truputį, labiau plinta ligos. Kad lapai greičiau apdžiūtų, geriau laistyti rytais.

Smėlio dirvos greičiau išdžiūsta, todėl jas reikia laistyti dažniau negu sunkesnes. Drėgmės trūkumą nesunku nustatyti. Paimama iš 25—30 cm gylio žemių ir smarkiai suspaudžiama saujoje. Jei, atgniaužus kumštį, jos subyra į smilteles, laistyti būtina, o jei suskyla į didesnius grumstus arba išvis nepasileidžia, laistyti nereikia. Laistymas veiksmingiausias pirmaisiais metais po sodinimo. Kiti priežiūros darbai. Per vegetaciją narcizus reikia apžiūrėti ne mažiau kaip 3 kartus. Pirmą kartą, kai gėlės pradeda intensyviai augti (daigeliai 5—10 cm aukščio). Tada iškasamos ligotos, ypač virusuotos ir skurstančios gėlės. Antrą kartą, kai gėlės žydi. Patikrinama, ar neįsimaišę kitų veislių. Kai augalai nužydi, žiūrima, ar jie neužsikrėtę nematodais, nes tada ligos požymiai būna ryškiausi. Kai kurios virusinės ligos (pvz, narcizų baltoji dryžligė) taip pat šiuo laiku išryškėja. Iškastos nesveikos gėlės sudeginamos, o kitų veislių narcizai persodinami į jų augimo vietą. Kai iškasami didesni sergančių augalų židiniai, žemė gerai sulaistoma kalkių pienu ar kitu dezinfekuojančiu tirpalu. Per vegetaciją gėlės purškiamos pesticidais. Kai sąlygos geros, narcizų lapai būna vešlūs, stan¬dūs, ryškios spalvos, ilgai žaliuoja. Tik nereikia nupjauti lapų, kai gėlės nužydi, nes vegetacijos pabaigoje svogūnai gauna iš lapų maisto medžiagų. Lapai pradeda džiūti liepos pabaigoje—rugpjūčio pradžioje. Jeigu augalai nugelsta per anksti, reikia ištirti priežastį. Dažniausiai narcizai toje pačioje vietoje auginami ne vienerius metus, todėl nudžiūvusius lapus būtina sugrėbti ir sudeginti, o dirvos paviršių negiliai (3— 5 cm) supurenti. Herbicidai. Gamybiniuose plotuose piktžoles geriausia naikinti herbicidais. Galima vartoti simažintą (2 kg/ha), parakvatą (1 kg/ha veiklių medžiagų), tetralą ar prometriną (3 kg/ha).

Narcizų laukai herbicidais purškiami rudenį, kol jie dar nemulčiuoti, ir anksti pavasarį. Kai ruduo ilgas, po 2—3 savaičių purškiama pakartotinai. Herbicidais galima apipurkšti ir nudžiūvus lapams. Tačiau, pašalinus lapus, lieka angelės ir pro jas chemikalai patenka ant svogūno viršūnėlės; tai gali pakenkti sekančių metų lapams. Todėl, nuvalius lapus, vietą kur auga gėlės būtina išgrėbstyti.

Bet koks mulčias labai stelbia piktžoles, todėl gerai mulčiuotų laukų herbicidais nereikia purkšti. Geriau be jų apsieiti ir gėlininkų mėgėjų darželiuose.