Ubuntu Linux žaliems/Internetinių pokalbių protokolai

Iš Wikibooks.

« Grįžti į knygos turinį | Internetas

Pokalbių protokolai[keisti]

Kalbėtis bei susirašinėti su draugais realiu laiku, Interneto pagalba galima įvairiais būdais. Tie įvairūs būdai vadinami protokolais. Internetinių pokalbių protokolų yra įvairių, populiariausi pateikti žemiau.

IRC[keisti]

IRC - šis protokolas daugiausiai skirtas pokalbiams grupėje (pokalbių kambariuose). Šiuo metu IRC yra vienas iš labiausiai paplitusių pokalbių protokolų, pasaulyje yra šimtai IRC tinklų bei tūkstančiai serverių. Lietuvoje IRC naudojamas maždaug nuo 1994 metų, o nuo 1996 pradėjo veikti mėgėjiškas IRC serverių tinklas, kuris 2001 metais buvo pavadintas vardu Aitvaras.

Jabber/XMPP[keisti]

Jabber - tai galingas protokolas, skirtas susirašinėjimui, bendravimui balsu, vaizdo ir failų siuntimui ir t.t., kurio pagrindu veikia labai daug pokalbių programų, pvz Jabbin, Pidgin (Gaim), Kopete ir kt. Šios XML kalbą naudojančios sistemos pagrindu buvo sukurtas oficialus interneto momentinių pranešimų ir būsenos informacijos standartas XMPP. Jabber architektūros dėka galima kalbėtis ir su žmonėmis, kurie naudojasi ne tik Jabber, o ir kitais – pvz.: MSN, IRC, AIM, ICQ, Yahoo! pokalbių protokolų klientais, taip pat galime naudotis keliais skirtingais protokolais vienu metu.

Tikriausiai daugeliui žinoma programa Google Talk arba pokalbio galimybė gmail.com pašto svetainėje taip pat veikia Jabber protokolo pagrindu. Tiek daug programų kuriama šio protokolo pagrindu todėl, kad specifikacija, kaip naudotis šiuo protokolu yra atvira ir prieinama visiems. Daugiau informacijos apie Jabber/XMPP rasite lt.wikipedia.org/wiki/Jabber

ICQ[keisti]

ICQ - seniai Lietuvoje naudojamas nuosavybinis pokalbių protokolas, palaikomas daugelio programų, tame tarpe Pidgin (Gaim), Kopete ir kt.

Skype[keisti]

Skype - nuosavybinis, tik vienos pokalbių programos (Skype) protokolas, skirtas susirašinėjimui, bendravimui balsu bei vaizdo ir failų siuntimui.