GNU Linux/Muzika ir filmai konsolėje
Muzika ir filmai konsolėje
[keisti]Čia aprašoma pilnavertė konsolė, o ne terminalas, toks kaip "Xterm", veikiantis X aplinkoje. Dauguma pamatę konsolę išsigąsta ar net susieja su gedimu. Pradinis vaizdas - juodas ekranas ir mirksintis kursorius - atrodo nelabai moderniai, bet kaip sakoma įvaizdis dar ne viskas. Šituo tekstu aš noriu parodyti kaip galima terminale klausyti muziką ir net žiūrėti filmus, taigi trumpai pademonstruoti, kad terminalas turi visas tas pačias galimybes kaip ir grafinė aplinka. Aš nekalbėsiu apie kodekus, kadangi tai platus šalutinis klausimas. Jei tokia problema iškils turėsite išspresti ją savarankiškai.
Pastabos
[keisti]Tekstas orginaliai rašytas Ubuntu distribucijai, bet jei naudojate ne Ubuntu ir ne Debian šakos distribuciją tai vietoje sudo turite prisijungti kaip root, kad tas komandas galėtumėte įvesti. Dar direktorijos init.d pavadinimas gali skirtis. kaip ant ArchLinux tai būtų rc.d. Kitkas turėtų sutapti.
MPD ir jo valdymas
[keisti]Pradėsim nuo mp3 (ogg irgi tinka). Susidiegiam pirmiausiai MPD (Music Player Daemon). Po įdiegimo jis pasileis automatiškai su sistema, o jį galima paleisti rankiniu būdu:
sudo /etc/init.d/mpd start
Atitinkamai:
sudo /etc/init.d/mpd stop
Jį išjungia. Iš nesuderinto mpd maža naudos todėl vedam:
sudo nano /etc/mpd.conf
Failas labai paprastas. Jis tik nurodo darbines bylas ir direktorijas. Ką turime pakeisti tai parametrą:
music_directory "/mano/muzika/"
Taip nurodydami pilną kelią iki savo muzikos kolekcijos. Jei start meta klaidas, kad "log_file nerasta" ar pan. tai turime nurodyti ir:
log_file "~/.mpd/mpd.log"
Ir panašiai jei ganat kitokių panašių klaidų. Beabėjo direktorija turi būti sukurta tokia kokia nurodyta. O:
sudo /etc/init.d/mpd create-db
sukuria dainų duombazę.
Toliau komanda mpc. Jei tokios kartais nėra tai susidiegiam mpc. Ivedam:
mpc ls | less
Parodo visas dainas. Tada:
mpc ls | mpc add
Sudedam dainas į playlist. Ir galima:
mpc save vardas
Išsaugom playlistą. Žinoma "mpc load vardas" tada "atloadina". Toliau:
mpc play
Ir groja. Atitinkamai galima nurodyti dainos nr. pvz.:
mpc play 10
Ir yra visos komandos grotuvo: mpc stop, mpc pause, mpc next ... Dar svarbi:
mpc volume x
Kur x garsumas: 100 tai maksimalus. Tiesiog:
mpc
Parodo esamą situaciją. Tai labai patogu, nes terminalas neapkraunamas, o muzika groja. Tuo metu galima vesti kitas komandas.
Bet mpc turi ir savų minusų. Vienas pagrindinių tai kiek sunkoka dainų paieška. Yra "mpc search", bet tai nelabai patogu atlikinėti dažnai. Kitas pasirinkimas vietoje mpc yra ncmpc. kadangi abu užima juokingai mažai geriausiai turėti abu. O ir naudoti juos galima kartu. "Ncmpc" paleidžiamas su komanda: ncmpc. Toliau viskas gan aišku. be to yra F1 paspaudimu iškivečiama pagalba. Jei patiko mpd ir norite jį valdyti iš "Gnome" tai yra ir "Gmpc".
Mplayer
[keisti]Toliau filmai. Filmams naudosime "Mplayer". Žinoma jį reik instaliuoti. Norint, kad jis veiktų konsolėje reikia nustatyti video išvestį rankiniu būdu. Taigi vedam:
mplayer -vo help
Ir pamatom galimus pasirinkimus. Mus labiausiai domina "cvidx" it "fbdev2". Išmėginam:
cd /ten/kur/filmai
mplayer -vo cvidx pavadinimas.avi Jei gaunam klaidą cvidx nenori veikti. Ant Ubuntu cvidx mėgsta veikti, bet ant kai kurių kitų distribuciju nelabai. Paaiškinsiu apie fbdev2. Pirmiausiai mums reiks imtis:
sudo nano /boot/grub/menu.lst
Ir rast eilutę su tuo branduoliu kurį naudojat ir jos pabaigoje jei dar nėra prirašyt vo=x, kur x skačius pagal tokią lentelę:
# +-------------------------------------------------+ # | 640x480 800x600 1024x768 1280x1024 # ----+-------------------------------------------- # 256 | 0x301=769 0x303=771 0x305=773 0x307=775 # 32K | 0x310=784 0x313=787 0x316=790 0x319=793 # 64K | 0x311=785 0x314=788 0x317=791 0x31A=794 # 16M | 0x312=786 0x315=789 0x318=792 0x31B=795 # +-------------------------------------------------+
Maždaug taip: Iš: kernel /vmlinuz26 root=/dev/sda6 ro Padarom: kernel /vmlinuz26 root=/dev/sda6 ro vga=773 Tai duos papildomų galimybių tarp kurių fbdev2 naudojimas, be to pakeis raidžių dydį terminale. Jei imsit 773 tai į gerokai smulkesnes. Taigi leidžiam filmą, tik nepamirštam pereit į tą direktoriją kur filmas yra su cd. Paprasčiausias atvėjis:
mplayer pavadinimas.avi
Bet jei taip nesigauna ar tiesiog mėgstate daug nustatymų tai:
mplayer -vo fbdev2 pavadinimas.avi
Bet čia laukia nusivylimas, nes filmas pasileidžia natūraliu dydžiu, o tai ne tai ko norite tikriausiai. Taigi pasitobulinam komandą:
mplayer -vo fbdev2 -zoom -x 800 -y 600 pavadinimas.avi
Dabar filmas padidintas iki 800x600. Skaičius pasirenkat pagal skonį ir taip, kad nebūtų iškraipymų. Kita "staigmena" tai gana neuniksiška, triukšminga mplayer išvestis į ekraną trugdanti žiūrėti. Tai dar pasitobulinam: clear (išvalo ekraną kas jau buvo)
mplayer -vo fbdev2 -zoom -x 800 -y 600 pavadinimas.avi &> /dev/null (galas visus teršalus nukreipia į niekur)
Dabar jau teksto jokio nebėra. Bet dar galim susidurti su mirksinčiu kursoriumi. Bet:
setterm -cursor off
Ir kursorius išjungtas. Žinoma "on" ijungia kaip buvo.