Pereiti prie turinio

1000 istorijos mįslių/Lemputę išrado ne Iljičius!

Iš Wikibooks.

Kas ir kada išrado elektros lemputę?

[keisti]

Kada? Ne kiekviename vadovėlyje rasi tikslų atsakymą į šį klausimą. Pavyzdžiui norvegų vadovėlyje "Pasaulis II", pažymėjus, kad 1870 m. buvo išrasta dinama, rašoma: "Vėliau atsirado lemputė, tiesiogine prasme padariusi gyvenimą šviesesnį"[1]. Skaitytojui išlieka klausimas: Nuo kada vėliau tas gyvenimas pasidarė toks jau šviesesnis?

Gal Lenino laikais? Mūsų pasakojimo pavadinime "Iljičiaus" vardas figūruoja neatsitiktinai. Mat sovietiniuose istorijos vadovėliuose buvo nuotrauka, kurioje kaimo troboje įvesta elektra ir elektros lemputės šviesa džiaugiasi valstiečiai, o paaiškinamajame tekste vartojamas teminas "Iljičiaus lemputė". Vladimiras Iljičius Leninas skyrė didelį dėmesį Sovietų šalies elektrifikacijai ir komunistinė propaganda tai išpūtė, nors iš tikrųjų elektros lemputę labiau tiktų vadinti "Edisono lempute".

Lemputę sukūrė Edisonas 1882 m. Elektros lemputės išradėju laikomas amerikietis Thomas Alva Edisonas. Mat jis 1882 m. sukonstravo ekonomiškai efektyvią elektros lemputę ir ją viešai pademonstravo[2]. Tarp kitų Edisono išradimų nurodoma: "kaitinamoji el. lempa su angliniu siūleliu (1879; pritaikyta apšvietimui)".

Duomenų patikrinimas. Šiuos duomenis teko patikrinti pagal "Encyclopedia Britannica CD 99". Ši informacija pasitvirtino, nors britai nurodo, kad elektros lemputę su angliniu siūleliu dar 1878 m. sukūrė vienas anglų fizikas ir chemikas. Vis tik daugumoje vadovėlių elektros lemputės išradėju laikomas Edisonas. Ne išimtis ir vadovėlis ketvirtokams[3].

Edisono lemputė iš arčiau. T. A. Edisonas toliau tobulino savo išradimą. Yra išlikusi jo 1880 m. lemputės versija, kurią gali pasižiūrėti adresu:

http://www.150.si.edu/150trav/remember/r811.htm

Atkreipk dėmesį, kad ši lemputė sudaryta iš kaitinimo siūlelio, patalpinto stiklinėje kolboje, kurioje nėra deguonies, o cokolis yra su sriegiu.

Elektros lemputės principas. Elektros srovė uždaroje stiklinėje kolboje įkaitina spiralę, kuri momentaliai ima švytėti. Geriausia yra naudoti spiralę iš metalo, kurio lydymosi temperatūra būtų labai aukšta, o spiralė ilgą laiką atlaikytų srovę. Edisonas bandė platininį siūlą, tačiau tokia lemputė kainavo per brangiai. Ekonomiškai efektyvias lemputes su metaliniu siūleliu masiškai pradėta gaminti tik XX a. pradžioje.

Pagrindinė uždaros stiklinės kolbos paskirtis - apsaugoti kaitinimo siūlelį nuo reakcijos su deguonimi. Šiuolaikinės lemputės, dauguma jų, yra pripildytos argono, kuris su metalu nereaguoja. Žinoma, kolba apsaugo ir nuo nudegimo, be to kolbos erdvėje susikaupusi šiluma padeda palaikyti kaitinimo siūlelio aukštą temperatūrą. Dėl nevienodo slėgimo kolboje ir aplinkoje lemputei dūžtant girdisi specifinis garsas - pokštelėjimas.

Išradimai daromi laboratorijose. XIX a. antroje pusėje, ypatingai nuo 7 ir 8 dešimtmečių, technikos raidą ima lemti ne tiek genialūs savamoksliai su savo pavieniais išradimais, o specializuotos mokslinės laboratorijos, vykdančios sistemingus tyrimus. Taip Edisonas elektros lemputę sukūrė savo laboratorijoje Menlo parke. Jam talkino daugybė žmonių. WWW galite pasižiūrėti Menlo parko laboratorijos kolektyvą. Nuotrauka daryta 1880 m., matosi kabančios lemputės:

http://edison.rutgers.edu/mpstf.htm

Iliustracija vadovėlyje. 2003 m. išleistame vadovėlyje VI klasei yra paveiksliukas su užrašu "Tomas Edisonas savo laboratorijoje demonstruoja pirmą elektros lemputę"[4].


LITERATŪROS NUORODOS

1] Pasaulis : istorijos vadovėlis: Pasaulio istorija nuo 1850 m., [D.] 2 / Aslė Svėnas, Sveinas A. Ostadas / 2-as patais. leid. - Vilnius : Vaga, 1999, p. 16.

2] Lietuviška tarybinė enciklopedija, t. 3, p. 238.

3] Vienas pasaulis : vadovėlis IV klasei / Violeta Jonynienė. - Vilnius : Amžius, 1995, D. 1, p. 49.

4] Tėvynėje ir Europoje : vadovėlis 6 klasei / Witold Bobiński, Grzegorz Szymanowski. - Kaunas : Šviesa, 2003, p. 118.

1000 istorijos mįslių

INTERNETINĖS NUORODOS

Thomas Edison's Inventions in the 1900s and Today: From "New" to You! [4 pamokų bloko planas, parengtas amerikiečių EDSITRment portalo anglų kalba]